• سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

مهمترین علت لکه‌های تیره پوستی

مهمترین علت لکه‌های تیره پوستی آفتاب است که تابش اشعه آفتاب به دلیل فعال کردن سلولهای رنگدانه‌دار باعث می‌شود این لکه‌ها ایجاد شود در واقع پیدا شدن این لکه‌های تیره یک مکانیسم دفاعی برای بدن است

در واقع وقتی انسان دائما در معرض نور شدید آفتاب باشد یک نوع سایه‌بان برای خود درست می‌کند و سلولهای رنگ دانه ساز را وقتی جلوی نور مستقیم قرار می‌گیرند فعال می‌کند از ورود اشعه ماوراءبنفش به بدن جلوگیری می‌کند و این منجر به تیرگی پوست می‌شود.

عامل دیگر بارداری و داروهای ضد بارداری است که می‌تواند لکه ایجاد کند بعضی از داروها هستند پوست را نسبت به اشعه ماوراءبنفش آماده‌تر می‌کند که زودتر تیره شود.

یک سری از داروها وجود دارد که در افرادی که لکه‌های سفید روی بدنشان است به آنها داده می‌شود تا اشعه ماورا‌ءبنفش را بیشتری جذب کنند فرد این داروها را به صورت خوراکی مصرف می‌کند و پوست او اشعه بیشتری را جذب می‌کند و این منجر به تیره شدن پوست او می‌شود.

بعضی خوراکیها مثل کرفس و هویج غذاهایی است که اگر کسی یک مقدار مصرف کند و پوست او در معرض نور آفتاب قرار بگیرد نسبت به حالت عادی بیشتر تیره می‌شود.

مهمترین درمان لکه‌های تیره دوری از آفتاب است و به آنها توصیه می‌شود درمان را جدی گرفته و اگر نمی‌توانند از آفتاب دوری کنند دنبال درمان لکه‌های تیره نباشند. در کنار آن باید هر سه ساعت یکبار از ضد آفتاب و همین طور از کلاه و دستکش که از پوست آنها محافظت می‌کند استفاده شود.

مطالب مشابه

?>