• یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

مردان طاس مراقب باشند

مردان طاس مراقب باشند :متخصصان پوست و مو علت اصلی سرطان پوست را تماس طولانی مدت نور آفتاب با پوست عنوان کرد این امر موجب شده تا موارد این نوع سرطان در مردان به واسطه فعالیت بیشتر آنها در محیط‌های باز بیشتر باشد.

برخی عوامل ژنتیک و نیز فعالیت در مشاغلی که با مواد شیمیایی سرو کار دارد، می‌تواند در بروز این نوع سرطان موثر باشد.

همین امر موجب شده تا موارد این نوع سرطان در مردان به واسطه فعالیت بیشتر آنها در محیط‌های باز و عدم استفاده آنها از کرم‌های ضد آفتاب بیشتر باشد. همچنین موارد این بیماری در کشاورزان به واسطه نوع فعالیت آنها شایع‌تر است.

دخیل بودن ژنتیک فرد در ابتلا به سرطان پوست، افرادی که دارای پوست سفید و روشن هستند، بیش از سایر افراد استعداد ابتلا به ضایعات سرطانی و پیش سرطانی را دارند.

ایجاد ضایعات و زخم بر روی پوست به طوری که بهبود آن دو تا سه ماه به طول بیانجامد را از جمله علائم ابتلا به سرطان پوست می باشد

متخصصان پوست همچنین تغییر رنگ خال، ایجاد خال، ایجاد ضایعه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی پوست، نامتقارن بودن حاشیه خال و ناهمگن بودن رنگ آن را از جمله دیگر علائم تشخیصی این نوع سرطان می دانند.

قطعا تشخیص این سرطان تنها توسط پزشک امکان‌پذیر است و افراد نباید با تشخیص یک نوع ضایعه بر روی پوست خود نگران شوند، زیرا همه ضایعات پوستی نشانه‌ای از وجود سرطان پوست نیست.

بیشتر موارد این نوع سرطان در سنین بالای ۴۰ تا ۵۰ سال بروز پیدا می‌کند، همچنین بسیاری از موارد این سرطان قابل درمان هستند.

برخی از موارد سرطان پوست شکل مهاجم‌تری دارند که چنانچه در مراحل اولیه تشخیص داده شوند به راحتی قابل درمان هستند.

تاثیر مستقیم تماس پوست با نور خورشید در افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست ، از همین رو توصیه می‌شود همه افراد حتما هنگام رفتن به مکان‌های باز از کرم ضدآفتاب و کلاه استفاده کنند.

مردانی که سر آنها کم مو یا فاقد مو است باید بالای سر خود و نیز پشت گردن را حتما ضد آفتاب بزنند.

مطالب مشابه

?>