• پنج شنبه , ۳ تیر ۱۴۰۰

فوائد کلاژن و الاستین

فوائد کلاژن و الاستین: فوائد کلاژن و الاستین،رفع چین و چروک و ایجاد حالت ارتجاعی پوست  برای رفع افتادگی و  لیفتینگ پوست صورت و بدن

فیبرهای کلاژن و الاستین (نوعی پروتئین در بافتهای رابط که خاصیت ارتجاعی دارد) نیز یکدیگر را حمایت کرده و به هم نیاز دارند. بدلیل وابستگی این دو به یکدیگر، خیلی هائز اهمیت است که نه فقط یکی از آنها، بلکه هر دوی آنها برای کسب بهترین نتیجه ساخته شوند. به همین دلیل نیز اهمیت دارد که برای تسهیل افزایش تولید کلاژن درون پوست، باید اطمینان حاصل کنیم که فیبرهای الاستین، آب و انرژی را افزایش داده ایم. تلفیق کلاژن به میزان بالای اکسیژن هوا نیاز دارد.

کلاژن برای قابلیت ارتجاعی پوست امری حیاتی است که در انعطاف پذیری پوست بدون اینکه باعث کشیده شدن آن شود ضروری است.

این امر به پوست اجازه می دهد تا بطور مداوم منبسط و منقبض شود بدون اینکه همانند ژاکت کهنه مورد علاقه مان که بارها آن را پوشیده ایم و کش آمده، به نظر برسد. پوست به دلیل کاهش توانایی خود در نگهداری آب، قابلیت ارتجاعی و توانایی انبساط را از دست می دهد. وقتی قابلیت ارتجاعی پوست در معرض خطر قرار می گیرد، یا افزایش وزن زیادی پیدا می کنیم یا زمانی که باردار هستیم، فیبرهای ارتجاعی تحت فشار شدید قرار می گیرند و نتیجه آن ایجاد علائم کشیدگی در روی پوست است.

کلاژن در محصولات پوستی تنها موجب مرطوب کردن پوست می شود. کلاژن نمی تواند توسط پوست جذب شود.کلاژن و الاستین از پروتئین های ساختاری هستند که بطور طبیعی در زیر پوست تولید می شوند. این پروتئین برای حفظ نرمی و خاصیت ارتجاعی پوست ضروری است. بدن بطور طبیعی این پروتئین را تولید می کند و افراد جوان معمولا میزان بالایی از این پروتئین را در پوست خود دارند، اما تولید آن درون بدن بواسطه عواملی مثل افزایش سن کم شده و چین و چروک بوجود می آید. بعضی محصولات مراقبت از پوست و غذاها می توانند تولید کلاژن و الاستین درون پوست را حفظ کنند.
شرکت های تولید کننده زیادی،محصولات کرم مانند حاوی کلاژن و الاستین را تولید کرده اند و در دسترس مردم وجود دارند، متخصصین پوست معتقدند که این محصولات میزان کلاژن و الاستین را افزایش نمی دهد و فقط پوست را مرطوب می کنند. با این وجود بعضی محصولات طراحی شده اند تا تولید آن را در بدن افزایش دهند که می توانند این کار را انجام دهند اما نه به اندازه کافی.

سه عامل اصلی پیری زودرس پوست و ایجاد چین و چروک ها:

۱- پیری پوست در اثر عوامل زیست محیطی:

پیری در اثر عوامل محیطی و پیری در اثر عوامل اتوماتیک و خودکار پیری زیستی نتیجه تغییرات ژنتیکی است که بطور طبیعی در بدن رخ می دهد و خود را بصورت علائم پیری نشان می دهد. تغییرات مرتبط با پیری زیستی، نتیجه تغییر در تعادل هورمونها، ملکولهای دفع شده توسط غدد و دیگر اندامها در بدن است که جلوی این گونه تغییرات را نمی توان گرفت. خوشبختانه بعضی عوامل مرتبط با این نوع پیری را می توان کنترل کرد.

۲- عواملی که موجب پیری پوست صورت و بدن می شوند:

نتیجه عوامل محیطی یا خارجی هستند. مثل اشعه آفتاب، آلودگی، سیگار کشیدن و فشار خارجی.

۳- پیری از نوع خودکار است که نتیجه تکرار مداوم چروکها مثل خنده، اخم و حرکات عضلانی طی سالهاست و از آنجا که نمی توان جلوی چنین حرکاتی را گرفت باید یک سری نکات را رعایت کرد:

• نگاه کردن با چشم نیمه باز
• تکیه دادن صورت و گونه ها روی دست ها به مدت طولانی
• خوابیدن به پهلو یا روی شکم
• شستن صورت و بدن با آب گرم
• نوسان وزن
• رژیم نا متعادل و کم خوابی
• جمع کردن لب ها هنگام سیگار کشیدن یا نوشیدن با نی

چند نکته برای افزایش  فرایند کلاژن سازی پوست:
۱- باید بر پیشگیری تمرکز کنید. تاثیراتی مثل شیوه زندگی می توانند تولید رادیکالهای آزاد را افزایش دهند، مثل (سیگار کشیدن، قرار گرفتن به مدت زیاد در معرض آفتاب و آلودگی هوا) که موجب مختل کردن توانایی پوست شما در تولید کلاژن می شوند.
رادیکال های آزاد، اتم ها یا ملکول هایی هستند که حامل الکترونهای جفت نشده و بیش از اندازه منفعل هستند و قادرند در واکنش های زنجیره ای سریع درگیر شده و ملکول های دیگر را بی ثبات کرده و رادیکالهای آزاد بیشتری را که توسط آنتی اکسیدانها، اسیداوریک و فعالیتهای آنزیمی مشخص غیر فعال شده اند در بدن تولید کنند. ازدیاد رادیکالهای آزاد منجر به افزایش خطر ابتلا به بسیاری بیماریهای مزمن مثل سرطان و سکته مغزی می شود. وقتی رادیکالهای آزاد در پوست تولید می شوند، به کلاژن درون خود حمله می کنند. در نتیجه پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده و چروک می شود. طبق تحقیقات، اگر فردی سیگار بکشد، تولید کلاژن جدید در زمان درمان زخم ، حدود ۱۸ درصد کاهش می یابد.
۲- از برنامه برانگیختن کلاژن این است که از وجود مواد مغذی در برنامه غذاییتان که برای شکل گیری کلاژن ضروری است، مثل ویتامین C، اطمینان حاصل کنید. درمان کند زخم ها، خونریزی لثه و پوست از نشانه های تشکیل ضعیف کلاژن در اثر کمبود ویتامین سی است. استفاده بیشتر ویتامین سی در رژیم غذاییتان، ترکیب کلاژن را افزایش می دهد.
از دیگر عوامل در رژیم غذایی که موجب برانگیختن تولید کلاژن می شود ،آمینواسیدهایی مثل پرولین، لیزین و گلیسین است. مس معدنی که در آجیل، کشمش، سیب زمینی شیرین، لوبیا قرمز، خرچنگ و صدف یافت می شود به تولید کلاژن کمک می کنند. پس بهتر است از این مواد در رژیم غذایی خود استفاده کنید.از مواد غذایی که به افزایش میزان کلاژن و الاستین کمک می کند، ویتامین A است که در هویج و لیمو وجود دارد. دیگر منابع آن زینک است که در گوشت، محصولات لبنیاتی و غذاهای دریایی وجود دارد.ماده جنیستین که بطور وافر در سویا وجود دارد نیز باعث افزایش تولید کلاژن شده و عملکرد آنزیم ها در روند پیری را خنثی می کند.
۳- در برنامه برانگیختن کلاژن، ورزش کردن است. با این وجود که نقش ورزش در اینجا غیر مستقیم است، اما به ساخت ضخامت پوست کمک کرده و اثرات پیری در پوست را خنثی می کند. ورزش از طریق جریان خون به پوست و فراهم کردن اکسیژن و مواد مغذی، باعث ضخامت پوست می شود که ترشح هورمون رشد را در انسان بالا می برد. هورمون رشد فعالیت سلولها را تنظیم می کند. در نتیجه، کمبود این هورمون منجر به ایجاد چروک در پوست، کاهش عملکرد جنسی و پوکی استخوان می شود.
همانطور که دیدید، اینها مراحلی ساده هستند که می توانید برای بهبود ظاهر پوست خود انجام دهید. ممکن است بخواهید این مراحل ساده را با بعضی راههای درمان ضد پیری همراه کنید که در واقع تولید کلاژن را برای تاثیر بهتر بر می انگیزید.

مطالب مشابه

۴ دیدگاه

 1. مریم
  ۱۳۹۵-۰۴-۰۸ در ۳:۵۶ ق٫ظ - پاسخ

  کلاژن و الاستین چیست؟

  • admin
   ۱۳۹۵-۰۴-۰۸ در ۳:۵۸ ق٫ظ - پاسخ

   کلاژن و الاستین،رفع چین و چروک و ایجاد حالت ارتجاعی پوست برای رفع افتادگی و لیفتینگ پوست صورت و بدن موثر است.

 2. الهام
  ۱۳۹۵-۰۴-۰۸ در ۳:۵۷ ق٫ظ - پاسخ

  کلاژن چه تاثیری در پوست دارد؟

  • admin
   ۱۳۹۵-۰۴-۰۸ در ۳:۵۹ ق٫ظ - پاسخ

   کلاژن برای قابلیت ارتجاعی پوست امری حیاتی است که در انعطاف پذیری پوست بدون اینکه باعث کشیده شدن آن شود ضروری است.

?>