• یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

علائم کبد چرب

علائم کبد چرب: خستگی و احساس ناراحتی و درد مختصر در قسمت فوقانی سمت راست شکم، درد شکم، تهوع، استفراغ، بزرگی کبد و زردی از علائم کبد چرب هستند.

علائم و نشانه‌های کبد  چرب
وی گفت:‌ در اکثر موارد در بیماری کبد  چرب معمولاً‌ علامت خاصی وجود ندارد و به دنبال انجام آزمایش‌های دوره‌ای اختلال در آنزیم‌های کبد  مشخص می‌شود.
این فوق تخصص گوارش و کبد  افزود: در زمان انجام سونوگرافی شکم برای علل‌های دیگر نیز وجود کبد  چرب می‌تواند تشخیص داده شود.

اختلالات آنزیمی در کبد  چرب معمولاً خفیف بوده و در اکثر موارد موجب افزایش مختصر در آنزیم‌های کبد ی ALT، AST می‌شود که گاهی بیماری با سنگ صفراوی همراه است.
در برخی موارد نیز علائمی نظیر خستگی و احساس ناراحتی و درد مختصر در قسمت فوقانی و سمت راست شکم (محل کبد )، دیده می‌شود.

در موارد شدید علائمی مانند درد شکم ، تهوع ، استفراغ ، بزرگی کبد  و زردی عارض می‌شود، گفت:‌ این عوارض در اکثر بیماران چاق دیده می‌شود.
در صورت پیشرفت بیماری به سمت سیروز کبد ی، بزرگی طحال، تجمع آب در شکم و اندام‌ها و تغییرات پوست دیده می‌شود، بیماری‌های قلبی- عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر در بزرگسالان به شمار می‌رود ولی باید دانست که عواملی موجب چنین بیماری‌هایی می‌شود و از دوران نوجوانی اثرات مخرب خود را آغاز کرده و به مرور زمان و در بزرگسالی فرد را دچار سکته مغزی می‌کند.

با توجه به این موارد می‌توان در سنین پایین‌تر مشکلات را برطرف کرده و از ابتلا به بیماری قلبی عروقی پیشگیری کرد.بیماری زمینه‌ای به سبب آسیب عروق کرونر و در نتیجه سکته قلبی می‌شود، تصلب شرائین یا آترواسکلروز نام دارد که در این بیماری چربی و کلسترول به مرور زمان در دیواره داخلی سرخرگ‌ها رسوب کرده و این رسوب سبب می‌شود تا جریان خون در رگ‌ها به خوبی صورت نگیرد و زمینه‌ساز تشکیل لخته خونی می‌شود.

عواملی که سبب بیماری تصلب شرائین می‌شود همان استعمال دخانیات، چاقی، بی‌تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، فشار خون بالا، چربی‌های خون بالا، دیابت قندی و عوامل ژنتیکی هستند که با علل به وجود آمدن کبد  چرب شباهت کلی دارند.

برای اینکه در آینده این افراد دچار بیماری‌های قلبی و عروقی نشوند و سکته مغزی نکنند باید از همین امروز سیگار خود را خاموش کرده و آن را ترک کنند.

مطالب مشابه

?>