• سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

رمضان و تناسب اندام

رمضان و تناسب اندام:روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان علاوه بر آثار روحی و معنوی، اثرات جسمانی بسیار ارزشمندی دارد.

اما بدون شک زمانی می توان از تاثیرات مثبت روزه بهره مند شد که تغذیه در هنگام افطار و سحرمنطبق با یک رژیم متعادل و متنوع باشد. این روزها سفره های سحری وافطار خیلی ها با انواع غذاهای چرب وشیرین مثل حلوا ، کاچی ،خرما ،شله زرد ، شیربرنج چرب وشیرین و بالاخره ،زولبیا وبامیه رنگین می شود .نتیجه اینکه پس از یک ماه روزه داری نه تنها وزن کم نمی کنیم بلکه با چند کیلو اضافه وزن مجددا به رژیم غذایی معمول خود برمی گردیم و روند چاقی واضافه وزن را با الگوی غذایی غلط هم چنان دنبال می کنیم.

 بدون شک سود بردن از معنویات ماه مبارک رمضان بدون توجه به اصول بهداشتی و سلامت جسمی به دست نمی آید ، خصوصا که فواید جسمی روزه بر کسی پوشیده نیست. با برنامه ریزی درست برای تغذیه و مصرف صحیح مواد غذایی در این ماه وپرهیز از زیاده روی در خوردن می توان از برکات معنوی این ماه سود جست و فواید بهداشتی روزه را به دست آورد. یکی از مهم ترین فواید روزه داری بهبود وضعیت بدن و تناسب اندام است که با سوخت بافت چربی و کاهش انرژی دریافتی میسرمی شود.بنابر این  در صورتی که فرد روزه دارتوصیه های بهداشتی را رعایت کند، به طور طبیعی بعد از ماه رمضان، به دلیل کاهش چربیهای بدن باید تا چند کیلوگرم کاهش وزن پیدا کند . درسالهای اخیر بدلیل عادات ورفتارهای غلط غذایی روزه داری نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود بلکه تهیه انواع و اقسام خوراکی ها ،شیرینی ها ی مختلف در مهمانی های افطار نه تنها موجب از بین بردن اثرات معنوی روزه  شده بلکه با اسراف و پرخوری سرانجام اضافه وزن وچاقی را به همراه دارد.

چاقی با ذخیره بیش از حدانرژی به صورت چربی تعریف می شود. این مشکل در اثر عدم تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی مصرفی ایجاد می شود. چاقی از عوامل خطر بیماری های مزمن مانند فشارخون، اختلالات چربی های خون. دیابت نوع ۲ بیماری های قلبی عروقی و بعضی از انواع سرطان ها است.

براساس مطالعه ای که دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۰ انجام داده است درحدود۶۰ درصد جمعیت میان سال کشور مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند. باتوجه به شیوع بالای اضافه وزن و چاقی در این گروه سنی و نقش چاقی به عنوان عامل خطر در بروز بیماری های مزمن و عواقب اقتصادی، اجتماعی آن لزوم توجه به این معضل بهداشتی را بیش از پیش آشکار می سازد. بویژه انکه تحقیقات نشاد داده است که حتی مقادیر متوسط کاهش وزن به میزان ۱۰- ۵% در کاهش بروز خطرات بیماری های مرتبط با چاقی بسیار موثر است

بیماری های مرتبط با چاقی و عوارض ناشی از آنها باعث ایجاد بارمالی برکشور می شود. به طوریکه براساس برآوردها هزینه ناشی ازچاقی ۸- ۲ درصد کل بودجه مراقبت های بهداشتی را در بر می گیرد.

با توجه به این نکات آیا بهتر نیست بجای مصرف بی رویه انواع شیرینی ها ی سنتی ومدرن در ماه مبارک رمضان که جز چاقی واضافه وزن سودی ندارد ، مردم کشورمان برای مصرف غذاهای سالمتر مثل سبزی ،میوه ،شیروموادلبنی تشویق وحمایت شوند. امید واریم وزارت محترم بازرگانی هم سبد کالای ویژه ماه رمضان را به جای موادغذایی چرب وشیرین ، بیشتر با اقلامی مثل موادپروتئینی ،شیر وموادلبنی و اقلام غذایی سالم تر پر کند تا هموطنان عزیزمان از فواید جسمی روزه داری در این ماه مبارک هم ، بهره مند شوند.

مطالب مشابه

?>