• پنج شنبه , ۳ تیر ۱۴۰۰

راه‌های جوان‌سازی و بهبود پوست صورت

راه‌های جوان‌سازی و بهبود پوست صورت: امروز روش‌های متعددی برای بهبود وضعیت پوست و جوانی صورت وجود دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم.

لایه‌برداری شیمیایی (پیلینگ شیمیایی)‌: در این روش پزشک متخصص به وسیله اسیدهای میوه۷۰ ـ ۵۰ درصد لایه‌برداری پوست را انجام می‌دهد. اگر همه چیز بخوبی انجام شود، پوست شاداب‌تر خواهد شد و جوش‌های زیر پوستی کمتر شده و چروک‌های ریز و ظریف بتدریج محو خواهد شد.

این روش را به افرادی که تبخال فعال دارند تا زمان بهبود کامل توصیه نمی‌کنیم. علاوه بر اسیدهای میوه (AHA) از تری‌کلرواستیک نیز به عنوان ترکیب لایه‌بردار استفاده می‌شود.

لایه‌برداری در بهبود لک‌های صورت مانند لکه‌های حاملگی یا کک و مک نیز موثر است، ولی روی خال‌ها اثری ندارد.

 

لایه‌برداری مکانیکی: در این روش به وسیله دستگاه میکرودرم ابرژن، پودرهایی از جنس کریستال‌های اکسید آلومینیوم روی پوست پاشیده می‌شود و سپس مکش پوست همزمان با آن صورت می‌گیرد. این خراشیده شدن سطحی پوست و فشار منفی ایجاد شده باعث جوان‌سازی و شادابی پوست می‌شود و اثرات داروهای موضعی را چندین برابر می‌کند.

 

استفاده از امواج رادیو فرکوئنسی: امروزه دستگاه‌های متنوعی جهت لیفتینگ و جوان‌سازی صورت با استفاده از امواج RF وجود دارد. این روش اگر با حوصله و دقت کافی انجام شود، می‌تواند بسیار مفید باشد. البته در بعضی افراد نیز چندان مفید نخواهد بود.

اگر پس از ۳ بار استفاده از این روش، فرد نتیجه لازم را نگرفت بهتر است از ادامه آن منصرف شود و از روش‌های درمانی دیگری استفاده کند. این روش برای افرادی که در دهانشان ایمپلنت دندان یا در بدنشان پیس‌میکر قلبی و حتی پلاتین استخوانی دارند توصیه نمی‌شود، چون با وجود آنها نمی‌توان از RF استفاده کرد. اگر قبلا از ژل دائمی نیز استفاده کرده‌اید، نباید این روش برای شما انجام شود.

استفاده از لیزر: امروز لیزرهای متنوعی در خدمت جوان‌سازی صورت وجود دارد. ۲ نوع مهم آن شامل لیزرهای زخم‌کننده و لیزرهای بدون ایجاد زخم هستند.

بهترین نوع لیزرهای زخم‌کننده، لیزرFractional co2 است که اثر بسیار خوبی در ترمیم جوشگاه‌های آ‌کنه و سایر جوشگاه‌ها و نیز جوان‌سازی دارد.

اگر به عواملی که باعث پیری زودرس و بروز چین و چروک می‌شود توجه کنیم، داشتن صورتی صاف و به دور از هرگونه چین و چروک حتی در سنین بالا کار دشواری نیست.این نوع لیزر برخلاف انواع قدیمی‌تر، زخمی‌ که ایجاد می‌کند بسرعت و طی ۷ ـ ۴ روز التیام می‌یابد و عوارض آن بسیار اندک است.

از نوع دوم می‌توان به لیزر affirm اشاره کرد که بدون ایجاد زخم می‌تواند در جوان‌سازی پوست موثر باشد.

دستگاه‌های دیگری به نام IPL نیز وجود دارند که اگرچه لیزر نیستند، ولی کارآیی آنها کاملا قابل مقایسه با لیزرهاست. این دستگاه‌ها علاوه بر از بین بردن موهای زائد، در جوان‌سازی و لیفتینگ پوست و همچنین کاهش لک‌های صورت موثر است.

یکی از جدیدترین این دستگاه‌ها، IPL‌ نسل چهارم و به نام FPJ معروف است. ویژگی این دستگاه این است که پزشک متخصص می‌تواند نوع فیلتر، مدت پالس و میزان انرژی را خود انتخاب کند. از آنجا که این دستگاه‌ها کاملا مانند یک تیغ دو لبه‌اند استفاده از آنها فقط باید از سوی متخصص پوست آگاه به مبانی نور و لیزر صورت گیرد.

چنانچه با انتخاب پارامترهای مناسب از آنها استفاده شود، نتایج درمانی بسیار خوبی به همراه خواهد داشت و نتایج لازم که شامل کاهش لک‌های صورت، عروق گشاده شده پوست و موهای زائد است، همزمان با جوان‌سازی و لیفتینگ به دست خواهد آمد. یعنی همزمان با یک تیر می‌توان چند هدف را زد.

تزریق بوتاکس: چین‌های صورت به دو دسته دینامیک و استاتیک تقسیم می‌شوند، انقباض عضلات صورت موجب پیدایش چین‌های عمود بر محور انقباض عضلات می‌شود.

مثلا وقتی پیشانی خود را بالا می‌اندازید یکسری خطوط افقی به وجود می‌آید که پس از رهاسازی انقباض برطرف خواهد شد یا هنگام اخم کردن، خطوط عمودی بین ابروهایتان ایجاد می‌شود، این چین‌ها، چین‌های دینامیک هستند که با رفع انقباض عضلانی رفع خواهند شد.

بتدریج و با ادامه این باز و بسته‌شدن‌ها، چین‌های دینامیک تبدیل به چین‌های پایدار و ثابت می‌شوند که به آنها چین‌های استاتیک می‌گویند. تزریق بوتاکس موجب فلج عضلانی و بهبود چین‌های دینامیک برای مدت ۶ ـ۴ ماه می‌شود.

اصولا اگر این تزریق۵ ـ۳ مرتبه و هر ۶ ماه یک بار تکرار شود، اثرات آن نسبتا باقی خواهد ماند، چرا که هم عضلات طی مدت چند ماه بی‌حرکتی، آتروفیک و ضعیف می‌شوند و هم عادت اخم کردن و پیشانی بالا انداختن بتدریج از بین خواهد رفت و عمق چین‌ها کاهش خواهد یافت.

تزریق این دارو حتما باید توسط متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک انجام شود.از تزریق این دارو توسط افراد غیرمتخصص جدا پرهیز کنید، زیرا گاهی عوارض جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت؛ عوارضی مانند افتادگی پلک و دوبینی و ایجاد آلرژی به بوتاکس غیراستاندارد.

برخی چین‌ها را نمی‌توان فقط با بوتاکس از بین برد به عبارتی برای برخی چین‌های عمیق، تزریق بوتاکس لازم است، اما کافی نیست. در این موارد می‌توان از لیزر درمانی یا تزریق فیلر کمک گرفت.

تزریق فیلر: برخی چین‌ها مثل چین‌های عمیق اخم، پیشانی یا دور چشم و بخصوص خط خنده نیاز به پر شدن توسط یک ماده خارجی دارد. این ماده می‌تواند چربی بدن خود فرد یا یک ژل استاندارد باشد. در تزریق ژل توجه به این نکات خیلی ضروری است.

۱ـ مطمئن شوید که تزریق مواد از سوی متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک برای شما انجام می‌شود.

۲ـ از نوع ماده تزریق شده مطمئن شوید.

برخی ژل‌ها عوارض غیرقابل جبرانی به همراه دارند. مثلا تزریق ژل پاژ که یک ژل دائمی است در بسیاری از افراد عوارض سوء شدیدی ایجاد کرده و آنها را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو کرده است.

ژل‌های موقت بهترین نوع ژل محسوب می‌شوند و حدود ۱۲ـ ۹ ماه باقی خواهند ماند.در صورتی که از وارد شدن یک ماده خارجی صناعی به بدنتان ترس دارید، می‌توانید از تزریق چربی استفاده کنید.

در این روش از چربی بدن خودتان برای پر کردن نواقص و چین‌های صورتتان و حتی گونه‌گذاری استفاده می‌شود.کرم‌ها و ماسک‌هایی که به کمک جوان‌سا‌زی می‌آیند

کرم‌های مختلفی از سوی پزشکان تجویز می‌شوند که شامل کرم‌های حاوی اسیدهای میوه یا آلفاهیدروکسی اسیدند که تا غلظت ۱۵ درصد توسط خود فرد در منزل قابل استفاده هستند.

کرم‌های لایه‌بردار مانند ترتینوئین نیز در جوان نگه داشتن پوست و رفع چین و چروک‌های ظریف موثرند. البته مصرف این کرم در خانم‌های باردار، به دلیل خاصیت تراتوژنیسیته آن اکیدا ممنوع است. همه این کرم‌های لایه‌بردار و پیلینگ‌کننده به شرطی مفید خواهند بود که کرم‌های ضد آفتاب هر روز استفاده شوند، زیرا لایه‌برداری شب هنگام، پوست را در برابر نور آفتاب حساس و آسیب‌پذیر خواهد کرد. کرم‌های ویتامینه بخصوص آن دسته که حاوی ویتامین E و C هستند نیز در محافظت و جوان نگه داشتن پوست مفیدند و حتی با برخی اثرات مخرب نور آفتاب روی پوست مقابله می‌کنند.

کرم‌‌های حاوی استروژن‌های گیاهی (فیتو استروژن)‌ مشتق از سویا هستند. این کرم‌ها برای خانم‌های یائسه توصیه می‌شود. افرادی که پوست‌های خشک دارند مصرف مرتب مرطوب‌‌‌کننده‌ها را مد نظر داشته باشند. گاهی پوست‌های چرب نیز به دلیل مصرف برخی داروهای لایه‌بردار یا الکلی مثلا برای درمان آکنه یا جوش صورت یا شستشوی مکرر با آب و صابون دچار خشکی می‌شوند. به این افراد مصرف کرم‌های مرطوب‌کننده بدون چربی توصیه می‌شود. بهتر است برای شستشوی صورت از صابون‌های ملایم استفاده کنید تا چربی سطح پوست به طور کامل از بین نرود و شوینده، تنها آلودگی‌ها را از پوست صورت پاک کند.

مطالب مشابه

۴ دیدگاه

 1. مریم
  ۱۳۹۵-۰۴-۰۳ در ۴:۱۶ ق٫ظ - پاسخ

  روشهای جوان‌سازی و بهبود پوست صورت چیست؟

  • admin
   ۱۳۹۵-۰۴-۰۳ در ۴:۱۷ ق٫ظ - پاسخ

   لایه‌برداری شیمیایی (پیلینگ شیمیایی)‌،لایه‌برداری مکانیکی،استفاده از امواج رادیو فرکوئنسی،استفاده از لیزر،تزریق بوتاکس،تزریق فیلر،

 2. الهام
  ۱۳۹۵-۰۴-۰۳ در ۴:۱۸ ق٫ظ - پاسخ

  لیزر affirm چیست؟

  • admin
   ۱۳۹۵-۰۴-۰۳ در ۴:۱۹ ق٫ظ - پاسخ

   لیزر affirm اشاره کرد که بدون ایجاد زخم در جوان‌سازی پوست موثر باشد.

?>