• سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

درمانی برای تعریق زیاد زیر بغل | بوتاکس زیر بغل

درمانی برای تعریق زیاد زیر بغل | بوتاکس زیر بغل:بوتاکس، بهترین و موثرترین راه درمان برای تعریق بیش از حد زیر بغل می باشد. این قسمت از بیتوته را دنبال کنید تا با این روش درمانی، عوارض آن و نحوه بوتاکس زیر بغل به طور کامل آشنا شوید.

تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)

وقتی تعرق بیش از حد در دست ها، پاها و زیر بغل رخ می دهد به آن هیپرهیدروزیس اولیه و یا منطقه ای اطلاق می شود. هیپرهیدروزیس اولیه در۳ تا ۲% جمعیت رخ می دهد وفقط ۴۰% از این افراد بدنبال درمان پزشکی هستند. در اغلب افراد با هیپرهیدروز اولیه علت خاصی مشاهده نمی شود و به نظر می رسد که در خانواده به ارث می رسد.

اگر تعرق بیش از حد به دلیل یک بیماری خاص دیگر ایجاد شود به آن هیپرهیدروزیس ثانویه گفته می شود. تعرق ممکن است در کل بدن رخ دهد و یا فقط به یک منطقه خاص محدود باشد.

علت تعریق بیش از حد زیر بغل چیست؟

کارکرد غدد عرق بوسیله سیستم عصبی سمپاتیک کنترل می شود. علت تعریق بیش از حد زیر بغل، اغلب بیش فعالی سمپاتیک است که موحب افزایش کارکرد و ترشحات این غدد می شود. گرما و بعضی وضعیت های عاطفی ممکن است در برخی افراد آغازکننده تعریق بیش از حد زیر ببغ که اصطلاحا به آن هایپرهیدروز گفته می‌شود باشند؛

اما بسیاری از کسانی که از این موضوع رنج می برند، تقریبا تمام ساعات روز را بدون در نظر گرفتن خلق و خوی و یا وضعیت آب و هوا درگیر این مشکل هستند. علل عصبی، متابولیک و برخی بیماری های سیستمیک نیز گاهی اوقات می توانند باعث تعریق بیش از حد زیر بغل گردند؛

سن شیوع تعریق بیش از حد زیر بغل (هایپرهیدروز)

بیشترین شیوع سنین بین ۱۸ تا ۵۴ سال است. هیپرهیدروز می تواند کیفیت زندگی بیماران را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به شکلی که در روابط اجتماعی شغلی و همچنین فعالیت های روزانه تداخل ایجاد می کند.

انواع درمان هیپروهیدروز زیر بغل:

۱. آلومینیوم کلراید ۱۰ تا ۲۵ درصد موضعی

۲. تزریق زیر پوستی بوتاکس (سم بوتولینیوم)

۳. جراحی با برداشتن پوست وغدد عرق

۴. قطع اعصاب سمپاتیک داخل قفسه صدری از طریق آندوسکوپی

بررسی درمان هایپرهیدروز زیر بغل با بوتاکس

بوتاکس زیر بغل در ایالات متحده آمریکا توسط FDA برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تایید شده است. می توان برای موارد ضعیف تا متوسط تعریق بوتاکس را در ناحیه زیر بغل و در کنار غدد عرق تزریق کرد.

درمان غدد عرق در پوست با بوتاکس (سم بوتولینیوم) سبب مهارشدن استیل کولین می گردد و در نتیجه تولید عرق نیز کاهش می یابد. سم بوتولینیوم تیپ A (بوتاکس) در درمان هیپرهیدروزیس زیر بغل به تائید FDA رسیده است. تزریق مقادیر کمی از بوتاکس در پوست زیر بغل سبب بلوک کردن اعصاب مربوط به تعریق در این ناحیه می گردد.

اهداف درمانی: قطع کامل هیپرهیدروز زیر بغل و یا کاهش شدت آن تا حدی که علائم با داروهای ضد عرق موجود در بازار قابل کنترل باشد.

دوز مصرفی: زن ومرد ۴۰-۵۰ واحد بوتاکس برای هر زیر بغل، حدود ۲۰ نقطه از زیر بغل به میزان ۵/۲ واحد بوتاکس در هر نقطه ترزیق می گردد.

بیحسی: معمولا تزریق زیر بغل نیازی به بیحسی ندارد ولی برای برخی که تحمل ندارند می توان از کرم های بیحس کننده استفاده کرد.

عمق تزریق بوتاکس: بوتاکس باید داخل درم تزریق شود و تزریق در عمل بیشتر سبب کاهش اثر بوتاکس می شود. پس از تزریق ناحیه کمپرس می شود و یا از icepack استفاده می شود.

نتایج: کاهش چشمگیر و با کامل تعریق زیر بغل در طی یکی دو هفته بعد ازتزریق صورت می گیرد. که در برخی زودتر هم رخ می دهد.

مدت تاثیر و فواصل بین درمان بوتاکس: تعریق معمولا بتدریج طی شش ماه بعد از تزریق بوتاکس بر می گردد و تزریق بعدی معمولا در همین مدت باید تکرار شود. ولی در بعضی افراد امکان دارد ۹تا۱۲ ماه هم اثر آن باقی بماند.

پیگری: بیماران بعداز دو هفته باید معاینه شوند تامیزان کاهش تعریق بررسی شود و اگر منقطه ای هنوز تعریق زیاد دارد باید دوباره بوتاکس در آن ناحیه تزریق گردد.

عوارض بوتاکس زیر بغل: آن شامل درد در حین تزریق و علائم شبه سرماخوردگی به صورت موقتی می باشد.

مطالب مشابه

?>