• پنج شنبه , ۳ تیر ۱۴۰۰

خط خنده

خط خنده: این خطوط و چین ها از اطراف بینی به گوشه دهان امتداد پیدا می کنند و عامل ایجاد آنها از بین رفتن حجم صورت و ارتجاع پذیری پوست است و این فرآیند معمولاً با بالا رفتن سن شروع می شود.

خطوط لبخند می تواند باعث شود شما مسن تر، خسته تر، یا ناراحت تر از حالت واقعی خود به نظر برسید و این شرایط در حالی است که ممکن است حتی شما احساس جوانی و شادابی نیز در وجود خود داشته باشید.

روش های درمانی برای رفع خط خنده در کلینیک آتیس عبارتند از لیزر فراکشنال CO۲ و تزریق ژل و بوتاکس. متخصصان این کلینیک با توجه به عمق چروک و نوع پوست بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند تا در سریع ترین زمان ممکن و بدون هیچ گونه عوارض، جوانی را به پوست صورت شما باز گردانند.

حقیقت تلخ درباره خطوط لبخند

دو نوع خط لبخند وجود دارد که عبارت از خطوط نازولابیال و خطوط پریورال هستند. خطوط نازولابیال، مواردی هستند که از بینی به گوشه های دهان امتداد پیدا می کنند و علت ایجاد آنها خندیدن، لبخند زدن و حتی صحبت کردن در طول سال های طولانی است. خطوط پریورال چین و چروک هایی هستند که بر روی لب بالا ایجاد می شوند و علت ایجاد آنها پف کردن لب ها یا سیگار کشیدن است. در هر دو حالت، چین و چروک های پوست با حرکت های دهان هماهنگ می شوند و در نهایت این خطوط دائمی می گردند.

چه افرادی بیشتر در معرض ایجاد خطوط لبخند هستند؟

با بالا رفتن سن، شما متوجه می شوید که چین و چروک بر روی نواحی مختلف صورت شما همچون پیشانی، زیر چشم ها، بین ابروها و اطراف دهان تشکیل می شود. هر چند این مشکل با گذشت زمان برای همه افراد ایجاد می شود، اما زنان بیشتر از مردان مستعد ایجاد چین و چروک اطراف دهان هستند، زیرا ساختار پوست آنها در این ناحیه از بدن متفاوت از ساختار پوست مردان است. مشابه اکثر انواع چین و چروک ها، خطوط لبخند نیز در نتیجه بالا رفتن سن، مسائل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سیگار کشیدن ایجاد می شوند. برای مثال، اگر شما به پدر، مادر، یا نیاکان خود نگاه کنید و همه آنها دچار خطوط لبخند شده باشند، احتمال ایجاد این مشکل برای شما بطور مشخص افزایش پیدا می کند. فاکتورهای ثانویه دیگر که می تواند بر ایجاد خطوط لبخند تاثیر داشته باشند شامل از دست دادن کولاژن و الاستین پوست (مواد اولیه ساخت پوست) و نیز تغییرات وزنی است.

روش های درمانی

در صورتی که شما با خط لبخند خود مشکل دارید و به همین خاطر تمایلی به لبخند زدن ندارید، سعی کنید با مراجعه به پزشک از روش های درمانی زیر برای رفع و درمان خط خنده استفاده نمایید:

 لیزر

 لیزر می تواند بطور موثر هر دوی خطوط نازولابیال و خطوط پریورال را با نتایج ماندگار و طولانی مدت درمان کند. در بین همه روش های درمانی از بین بردن خط خنده، تجدید ساختار لیزر نیازمند دوره ریکاوری کوتاه تر است و دارای مزیت های اضافی در راستای بهبود وضعیت ظاهری، ساختار، و نیز رفع سایر خطوط ریز ایجاد شده بر روی پوست و کاهش اندازه منافذ ایجاد شده بر روی آن است.

 در این روش از تکنولوژی غیر تهاجمی لیزر برای تجدید ساختار ملایم سطح بالای غشای پوست با ایجاد میلیون ها ناحیه درمانی میکروسکوپی استفاده می شود. این روش نه تنها می تواند فرآیند تولید کولاژن پوست را تحریک کند، بلکه علاوه بر این پوست اطراف نواحی تحت درمان را با بافت سالم جایگزین می نماید. همچنین در این تکنولوژِی از سیستم هوشمند ردیابی بهینه برای اطمینان از تماس مناسب لیزر با پوست و تضمین بکارگیری یکنواخت لیزر برای تمام نواحی تحت درمان استفاده می شود. به این ترتیب می توان به نتایج مورد انتظار بیمار در ارتباط با بهبود وضعیت پوست دست پیدا کرد. نتایج حاصل از این روش مورد تایید مراکز درمانی است و ثابت شده این روش می تواند کاهش چشمگیر خطوط و چین و چروک های پوست و بطور خاص خطوط لبخند را برای بیمار به همراه داشته باشد. در این روش پس از سه تا پنج جلسه درمان، تقریباً تمام بیماران صاف شدن، جوان تر شدن و شاداب شدن پوست خود را گزارش کرده اند و یکی از بهترین مزایای ناشی از این روش برای بیماران کاهش چشمگیر خطوط لبخند و خطوط پریورال بوده است. هنگام استفاده از این روش درمانی، حتی پس از یک جلسه درمان، بیماران می توانند بهبود قابل توجه در ظاهر پوست خود را مشاهده نمایند. در طول یک هفته، این نتایج می تواند حتی شگفت انگیز تر شود و باعث ایجاد ساختار مناسب تر و ظاهر بهتر برای پوست بیمار شود.

تزریق بوتاکس

همه ما احتمالاً مطالبی را درباره تزریق بوتاکس شنیده ایم، اما آیا شما می دانید که بوتاکس یک درمان موثر برای خطوط لبخند پریورال است؟ بوتاکس می تواند عضلات شما را ریلکس کند و به این ترتیب هنگامی که لبخند می زنید، پوست شما در نواحی بالای دهان جمع نمی شود. متاسفانه، امکان درمان خطوط نازولابیال یا ترک های عمیق صورت که از بینی به سمت گوشه های دهان امتداد پیدا می کنند، با استفاده از تزریق بوتاکس وجود ندارد، زیرا این خطوط در حقیقت چین و چروک های استاتیک و غیر فعال می باشند.

تزریق بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس یک سم عصبی است که فعالیت خود را با حمله کردن به انتهای اعصاب انجام می دهد. هنگامی که این حمله انجام شود، اعصابی که مسئول انتقال پیام های عصبی انقباض به عضلات هستند و به آنها استیل کولین گفته می شود، توانایی خود را از دست می دهند. به بیان ساده تر، تزریق بوتاکس می تواند به صورت موقت باعث ریلکس شدن عضلاتی در ناحیه صورت شود که دلیل ایجاد خطوط و چین و چروک های روی پوست هستند. به همین دلیل است که چین و چروک های ایجاد شده به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خطوطی که دلیل شکل گیری آنها نیروی جاذبه است، به این روش درمانی پاسخ نمی دهند.

با توجه به اینکه بوتاکس با ضعیف کردن عضلات صورت عمل می کند، مشاهده نتایج کامل این روش درمانی به پنج تا هفت روز زمان نیاز دارد. در طول این مدت می توان مشاهده کرد که چین و چروک های فعال (دینامیک) به تدریج بهبود پیدا می کنند. با این وجود تاثیرات اولیه ناشی از تزریق بوتاکس را می توان در فاصله زمانی کوتاه پس از تکمیل درمان مشاهده کرد. به این ترتیب با گذشت زمان این نتایج درمانی به تدریج بیشتر می شود و این فرآیند تا حدود دو هفته پس از درمان ادامه پیدا می کند. در این زمان، ظاهر صورت فرد در بهترین حالت خود خواهد بود. به هر حال نتایج حاصل از تزریق بوتاکس به تدریج با گذشت چهار تا شش ماه پس از درمان از بین می رود و مجدداً چین و چروک های و خطوط از بین رفته بر روی پوست فرد نمایان می شوند.

تزریق ژل

تزریق ژل یک روش درمانی عالی برای حذف موقت خطوط لبخند است. تزریق ژل می تواند باعث فربه شدن پوست و حمایت از لایه هایی شود که باعث ایجاد خطوط لبخند در نواحی اطراف دهان شده اند. اما چگونه این کار انجام می شود؟ ژل های پر کننده پوست از اسید هیالورونیک ساخته شده اند و هنگامی که این مواد در پوست فرد تزریق می شوند، می توانند چین و چروک ها و ترک های ایجاد شده بر روی پوست را از بین ببرند. اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در بدن انسان یافت می شود و عملکرد اصلی آن مربوط به جذب آب و ایجاد حجم در پوست صورت است. در طول فرآیند افزایش سن، اسید هیالورونیک بدن کاهش پیدا می کند و در نتیجه این شرایط خطوط لبخند و چین و چروک های پوست ایجاد می شوند. ژل های پر کننده می توانند این شرایط را با بازیابی سطح اسید هیالورونیک پوست اصلاح کنند و به کاهش چین و چروک های ایجاد شده بر روی پوست و ترک های اطراف دهان کمک موثر نمایند.

تزریق ژل های پر کننده پوست می تواند نتایج درمانی فوری برای بیمار به همراه داشته باشد و این نتایج به تدریج در طول یک تا دو هفته باعث نرم شدن و مرطوب شدن پوست می شوند. به هر حال نتایج حاصل از تزریق ژل ها می تواند تا ۱۲ ماه دوام و ماندگاری داشته باشد.

مطالب مشابه

?>