• یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

تناسب اندام در مشاغل پشت میزی

تناسب اندام در مشاغل پشت میزی: چرا فعالیت افراد با بالارفتن سن آنها کم می شود؟ چرا هر چه سن ما بالاتر می رود، توجه ما به رعایت شیوه های سالم زندگی کمتر می شود در حالی که بیشتر به آن برای حفظ سلامت خود نیاز داریم؟

امروزه متاسفانه به دلیل شرایط اجتماعی و اتخاذ روش های نادرست زندگی، برای خیلی از ما سخت است که به اصول تغذیه خوب پای بند بمانیم و یا تحرکجسمی خود را در سطحی که تندرستی ما را تضمین کند، ادامه دهیم. اگر شما در یک اداره کار می کنید، به علت ساعات زیاد کار و خستگی پس از آن کمتر می توانید فعالیت های بدنی خود را پایدار نگه دارید…
چرا فعالیت افراد با بالارفتن سن آنها کم می شود؟ چرا هر چه سن ما بالاتر می رود، توجه ما به رعایت شیوه های سالم زندگی کمتر می شود در حالی که بیشتر به آن برای حفظ سلامت خود نیاز داریم؟ امروزه متاسفانه به دلیل شرایط اجتماعی و اتخاذ روش های نادرست زندگی، برای خیلی از ما سخت است که به اصول تغذیه خوب پای بند بمانیم و یا تحرک جسمی خود را در سطحی که تندرستی ما را تضمین کند، ادامه دهیم. اگر شما در یک اداره کار می کنید، به علت ساعات زیاد کار و خستگی پس از آن کمتر می توانید فعالیت های بدنی خود را پایدار نگه دارید.

می دانید راه حل مشکلات تان چیست؟

کارمندانی که شغل های نشستنی دارند، نسبت به آنها که شغل هایی دارند که با حرکت همراه است، از نظر وزنی سنگین ترند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۱ توسط دانشگاه شیکاگو انجام شد، با تلفیق نتایج حاصل از سه بررسی بزرگ سلامت در آمریکا به این نتیجه رسیدند که “بی ام آی”* کارمندان با کار نشستنی، ۳/۳ واحد از آنهایی که شغل آنها تحرک بیشتری دارد، بیشتر است.

کارمند بودن، آن هم در شغلی که شما بیشتر اوقات مجبورید پشت میز بنشینید، توجیه خوبی برای اضافه شدن وزن نیست. اگرچه به طور معمول بی تحرکی می تواند به اضافه وزن منجر شود. برای فایق آمدن بر این مشکل چه باید کرد؟ آیا راه هایی برای افزایش تحرک در محیط کار وجود دارد؟ خوب است به توصیه های زیر نگاهی بیندازید:

برای کاهش وزن با همکارانتان رقابت کنید: تلاش برای کاهش وزن را به تفریحی تبدیل کنید که طی آن در سایر همکاران رقابت ایجاد کنید. می توانید این کار را با تغییر غذای روزانه و انتخاب غذای سالم تر و مقدارهای کمتر انجام دهید. می توانید در ساعت غذاخوردن به همراه همکاران تان به پیاده روی بروید یا اینکه وعده غذا را با هم تقسیم کنید.

انتخاب غذای سالم تر را به مسابقه بگذارید: برای رفع کسالت و خستگی خوراکی نخورید. به جای خوردن شکلات و آب نبات یا سایر تنقلات پرانرژی، تنقلات سالم را در کشوی میز خود داشته باشید. میوه های خشک یا اقلام کم کالری یا مغزها، جایگزین خوبی هستند. آن دسته از مواد غذایی را انتخاب کنید که فرآیندهای کمتری روی آنها انجام شده باشد. به طور مثال، پسته خام از پسته بو داده و شور بهتر است.

میان وعده خود را به دقت انتخاب کنید: اگر عادت دارید میان وعده بخورید، میان وعده های ساده تر را انتخاب کنید. اگر عادت به خوردن چای دارید، سعی کنید کشمش و یا خرما را جایگزین قند و شکر کنید. اگر عادت به نوشیدن قهوه دارید، از شیر بدون چربی و قهوه بدون شکر استفاده کنید. برای مصرف بیسکوییت به نوع روغنی که برای تهیه آن استفاده شده توجه کنید.

خوردن غذا را فراموش نکنید: بعضی روزها ممکن است در طول زمان کاری شما به علت مشغله زیاد و انجام کارهایی مثل شرکت در جلسات، پاسخ دادن به نامه ها و پاسخگویی به تماس های تلفنی زیاد نتوانید وقتی را به خود اختصاص بدهید. توجه داشته باشید هر چقدر گرفتار فعالیت روزانه هستید، جایی برای وعده های غذایی خود قرار دهید. حتی اگر مجبورید در چنین شرایطی از یک غذای فوری استفاده کنید، در انتخاب آن دقت کنید. به نگهداری آن توجه کنید و غذاهایی را که سالم ترند، انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این دسته از مواد غذایی به طور معمول انرژی زیادی دارند و سدیم و نمک بیشتری در محتوای آنها به کار رفته است. برداشتن یک لقمه نان و پنیر یا کتلت که در خانه تهیه شده، کمک بزرگی به حفظ سلامتشما می کند. اگر قصد دارید غذای آماده ای که برای مایکروویو تهیه شده با خود به همراه ببرید، حتماً قبل از خرید برچسب آن را کنترل کنید.

مناسب ترین غذا را برای خوردن انتخاب کنید: اگر برای صرف غذا مجبورید به رستوران محل کارتان بروید، سعی کنید از میان غذاهای موجود، غذایی را انتخاب کنید که به کاهش وزن شما کمک می کند. در چنین شرایطی به رژیم غذایی خود پای بند بمانید. به طور مثال اگر غذای آن روز چرب است، می توانید نیم پرسی از آن استفاده کنید و به جای آن از سالاد یا سبزیموجود استفاده کنید. روش های ساده ای وجود دارد که به شما یاد می دهد چطور انتخاب سالمی در رستوران داشته باشید. تهیه کنندگان غذا را تشویق کنید که غذاهای سالم تری تهیه کنند و انتخاب های ترجیحی خود را با آنها در میان بگذارید. تهیه این غذاها نه تنها به سلامت شما کمک می کند بلکه برای حفظ سلامت بقیه کارمندانی که در آن رستوران غذا می خورند هم فایده دارد.

تحرک خود را حفظ کنید: اگر در نزدیکی محل کارتان زندگی می کنید، سعی کنید به جای استفاده از ماشین یا مترو، پیاده به محل کارتان بروید. اگر مجبورید که با وسایل نقلیه به محل کار بروید، ماشین را کمی دورتر از محل کار پارک کنید تا فرصت داشته باشید کمی پیاده روی کنید. اگر از اتوبوس استفاده می کنید، چند ایستگاه پایین تر از اتوبوس پیاده شوید و بقیه راه تا محل کار یا خانه را پیاده طی کنید. همین مقدار کم هم در طول سال باعث سوزاندن مقداری کالری زیادی خواهد شد. در صورتی که در محل کار باید میان طبقات رفت و آمد کنید، سعی کنید از آسانسور استفاده نکنید.

یک جایگزین خوب برای مبارزه با کاهش قند خون در نیمه دوم روز کاری با خود داشته باشید: به طور معمول در ساعات بعدازظهر با افت قند خون، شما تمایل به خوردن یک خوراکی شیرین پیدا می کنید. سعی کنید یک ماده غذایی سالم برای استفاده در چنین مواقعی به همراه داشته باشید تا انواع شکلات ها و… شما را وسوسه نکنند. به طور معمول یک میوه شیرین مثل سیب، بهترین انتخاب این مواقع است.

حتی وقتی احتیاجی نیست، تحرک خود را حفظ کنید: این روزها با پیشرفت تکنولوژی، خیلی از فعالیت های اجباری ما از زندگی و محیط کار حذف شده است. با اینکه ابداع این وسایل کار را آسان تر کرده اما باعث افزایش عوارض حاصل از بی تحرکی شده است. به جای نشستن پشت میز و ایمیل کردن نامه به همکاری که در طبقه پایین است، نامه را خودتان برای او ببرید. برای گرفتن کپی مورد نیاز از مدارک به جای استفاده از نامه رسان، خود اقدام کنید. در این صورت کارتان هم پیشرفت بیشتری می کند. حتماً تعجب می کنید که بدانید میزان استفاده از انرژی در همین فعالیت های کوچک چقدر در کاهش وزن موثر است.

در یک باشگاه ثبت نام کنید یا بعضی از وسایل بدن سازی را برای استفاده در خانه تهیه کنید: خیلی از شرکت ها برای افزایش فعالیت بدنی کارمندان خود با باشگاه های نزدیک محل کار قرارداد می بندند. در صورتی که از چنین امکانی در محل کار خود برخوردارید، آن را از دست ندهید. اگر خود شما در چنین باشگاهی ثبت نام کرده اید، از آن به بهترین وجه استفاده کنید تا علاوه بر حفظ سلامت، پول شما هم به هدر نرفته باشد.

تفریح خود را تغییر دهید: به جای نشستن و حرف زدن با همکاران بعد از اتمام کار و یا در شرایط فراغت، سعی کنید به ورزش های جمعی مورد علاقه بپردازید. ترتیب دادن یک تیم مثلاً یک تیم فوتبال از همکاران به شما کمک می کند ساعات فراغتی سرشار از سلامت برای خود تدارک ببینید

مطالب مشابه

?>