• یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

احتمال بروز سرطان در افراد چاق

احتمال بروز سرطان در افراد چاق : التهاب مزمن یا طولانی مدت در بدن با چاقی و سرطان ارتباط مستقیم دارد و اضافه وزن منجر به ایجاد حالت التهاب‌های مزمن در بدن می‌شود.

سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن به طور غیر عادی تقسیم و تکثیر می‌شوند و بافت‌های سالم را نابود می‌کنند در یک جاندار سالم‌، همیشه بین میزان تقسیم سلول، تمایز و مرگ سلولی، یک تعادل وجود دارد. به عبارت دیگر تعداد افزایش سلول‌ها کنترل می‌شود ولی در حالت سرطانی ازدیاد سلول‌ها کنترل نمی‌شود.

خطر سرطان سینه در افراد چاق

برخی هورمون‌های استروئیدی مانند استروژن و پروژسترون در غلظت‌های بالاتر از حد طبیعی با برخی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان سینه ارتباط دارند.

هر چه میزان بافت چربی در بدن بیشتر باشد مقادیر بیشتری از این هورمون‌ها را وارد خون می‌کنند بنابراین افزایش وزن و چاقی از این طریق ممکن است خطر سرطان سینه را در زنان افزایش دهد.

وجود التهاب مزمن یا طولانی مدت در بدن با چاقی و سرطان ارتباط مستقیم دارد. و اضافه وزن منجر به ایجاد حالت التهابی مزمن در بدن می‌شود که این عوامل التهابی می توانند خطر سرطان را افزایش دهند بنابراین بهتر است با محدود کردن متوسط کالری دریافتی اثر سوء عوامل التهابی و خطر سرطان را کاهش داد.

مطالب مشابه

?>