• پنج شنبه , ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
‌ چگونه می توانیم جای جوش هایمان را از بین ببریم؟

‌ چگونه می توانیم جای جوش هایمان را از بین ببریم؟

‌ چگونه می توانیم جای جوش هایمان را از بین ببریم؟برخی جوش ها در دوران نوجوانی که معروف به جوش غرور جوانی هستند نمایان می شوند. اما به طور کلی عواملی هستند که پایه واساس جوش صورت به شمار میروند که از بین آنها اصلی ترین شان هورمون ها و اختلالات آنها , مصرف داروهای خواص که حاوی آندروژن و.. هستند

روش های درمان جای جوش یا آکنه

اسکارآکنه یا همان چالهایی که ناشی از جوشهای عمیقی هستند که دربعضی موارد این چالها سطحی و در بعضی موارد عمقی میباشند. هرچه اسکارها سطحی‌تر باشند پر کردن و صاف کردن آن ها آسان‌تر و سریعتر و هر چه اسکارها عمیق‌تر باشند صاف‌ کردن آنها دشوارتر است و نیاز به زمان بیشتری دارد.

جهت درمان اسکارآکنه باید اول جوش فعال را متوقف نماییم ومطمئن شویم که بیمار، حداقل جوش  عمیقی نزند و بعد اقدامات لازم جهت صافترکردن فرو رفتگی‌ها را شروع نماییم که این امر معمولا توسط داروی خوراکی و یا موضعی و یا ترکیب آنها با هم امکان پذیر است.
در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه میتواند یک با ترکیبی از چند روش زیر باشد:

۱- میکرودرم ابژون:
که هرچه اسکارها عمیق تر باشند تکرار بیشتری نیاز دارد. ولی جهت اسکارهای بسیار عمیق توصیه نمی شود. دراین روش جوش فعال و تیرگی محل جوش ها نیز بهبود می یابد و همزمان اسکارها سطحی تر می شوند. این روش یک کار فیزیکی بوده وتقریبا هیچ عارضه ای ندارد و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خودبرگردد.
۲- JPL:
دراین روش که اصطلاحا به آن لیزرJPL گفته می شود، کلاژن‌سازی پوست تحریک میشود و اسکارها سطحی‌تر می شوند و با تکرار آن پوست صاف می شود . ضمن اینکه، کمک به بستن منافذ، کاهش قرمزی و کاهش جوش فعال نیز میشود. این روش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند و فرد می تواند بلافاصله به سر کار برگردد( بدون نیاز به پانسمان ).

۳- CO2لیزر:
در این روش جوش فعال باید قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعالی روی صورت نداشته باشد. دراین روش احتیاج به بیحسی موضعی میباشد. این روش به مهارت و تجربه زیاد پزشک نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا ۱۰ روز ادامه دارد و پس از آن پوستی صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از ۱ تا چند ماه ( ۳-۲ ) ادامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود و پوست یکدست وهم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس ازبهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم ولیزر شده تیره نشود.

* نکته مهم در لیزر پوست این است که بهبود اسکارها بستگی به عمق آنها دارد.
اسکارهای سطحی تقریبا کاملا صاف میشوند ولی اسکارهای عمیق تر فقط ۶۰% بهبودی دارند، اما فرد می تواند پس از ۶ ماه لیزر را مجدد انجام دهد. یا اینکه از روش های میکرودرم ابرژن وjpl جهت بهبودی بیشتر استفاده نمایند.

ازعوارض دیگرلیزرco2 به جزقرمزی میتواند pip باشد که تیره شدن محل لیزر شده است، که بیشتر در افراد، خیلی تیره و یا کسانی که زیاد درمعرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. که درصورت بروز این مشکل می توان با میکرودرم ابرژن و دارو آنرا از بین برد.
جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال می تواند اسکار آکنه را طی ۳ تا ۵ جلسه بدون هیچ گونه عوارضی از بین ببرد.

مطالب مشابه

?>