• شنبه , 25 می 2019
کهیر

کهیر

کهیر برجستگی شدیداً خارش دارپوست می باشد که ممکن است قسمت کوچکی از پوست بدن و یا تمام بدن را فراگیرد. این برجستگی پوست به رنگ قرمز و یا صورتی می باشد .

گاهی چندین قسمت کوچک کهیربه هم متصل شده وقسمتهای بزرگی را ایجاد می کنند .ضایعات کهیر معمولاً چند دقیقه تا چند ساعت بیشتر دوام ندارد. اگربیماری کهیرکمتر از ۲ ماه طول کشیده باشد آن را کهیر حاد واگربیش ازآن طول بکشد آن را کهیر مزمن می نامیم.

گاهی کهیر همراه با ورم زیرپوست یا آنژیوادم رخ می دهد که این حالت بیشتر درلبها و پلکها می تواند رخ دهد. کهیر می تواند براثریک واکنش آلرژیک به برخی غذاها یا داروها یا گرده گیاهان ویا نیش حشرات رخ دهد . درکهیرحاد پیدا کردن علت معمولاً مشکل بوده ونیازی به آزمایشات پیچیده جهت این کارنیست . اما درکهیرمزمن می توان اقدام به بررسی آزمایشگاهی نمود تا علت پیدا شود که در۹۰ درصد موارد نیزعلتی پیدا نمی شود زیرا کهیرمزمن اکثراً ازنوع ایدیوپاتیک ویا بدون علت واضح است. گاهی علت کهیر فیزیکی می باشد مثلاً گرما ، سرما ،آفتاب، فشاربرروی پوست، تماس با آب، ارتعاش پوست،ورزش وت عریق همه و همه می توانند دربرخی افراد مستعد ایجاد ضایعات کهیری نمایند که در صورت تشخیص علت می توان با پرهیز از شرایط ایجاد کهیر، بروز آن را تا حدی کنترل نمود.

بیماری کهیر در هرسنی می تواند رخ دهد و گاه سالها طول می کشد تا بطور کامل بهبود یابد اما اکثراً درعرض ۲ سال برطرف می شود که البته احتمال عود بیماری نیز وجود کهیردارد. خارش بیماری کهیرمی تواند بسیارشدیدبوده وباعث گردد که فرد ازفعالیتهای روزمره خودبازبماند. گاه کهیر علامتی ازحالت آنافیلاکسی یا حساسیت حاد و شدید می باشد که نیازبه درمان اورژانسی دارد . دربین بیماریهایی که می توانند باعث کهیرمزمن شوند می توان به عفونتهای مختلف ، بیماریهای تیرویید ، بیماریهای کلاژن واسکولاروبدخیمی ها اشاره نمود. دربین عفونتها می توان از هپاتیت ، منونوکلئوزعفونی، عفونتهای باکتریال سینوسها ، دندانها، کیسه صفرا و دستگاه ادراری نام برد .ازبین داروهای موثردرایجاد کهیرمی توان به آسپیرین وداروهای دیگرضد التهاب غیراستروییدی و انواع آنتی بیوتیکها ازجمله پنی سیلین ها اشاره نمود. البته داروها به دوروش می توانند باعث کهیر شوند یکی از راه ایجاد واکنش آلرژیک مانند آلرژی به پنی سیلین ودیگری از طریق آزاد سازی مستقیم هیستامین که مدیاتوراصلی کهیر می باشد وآزادسازی این ماده ازسلولها باعث ایجاد علائم کهیرمی گردد. ازجمله داروهایی که با این روش ایجاد کهیر می کنند می توان به کورار، پلی میکسین و مخدرها اشاره نمود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

?>
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: