• چهارشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۹
کلیاتی درباره اثر فلوکستین، سیبوترامین،فیبر و چای سبز

کلیاتی درباره اثر فلوکستین، سیبوترامین،فیبر و چای سبز

کلیاتی درباره اثر فلوکستین، سیبوترامین،فیبر و چای سبز :امروزه یکی از شایع‌ترین مشکلات جسمی در میان گروه‌های مختلف سنی است و جزو علت‌های بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت، اختلال‌های هورمونی، بیماری‌های قلبی- عروقی و… محسوب می‌شوند. از این ‌رو، درمان آن یکی از دغدغه‌های همیشگی متخصصان تغذیه است و مصرف داروهای مختلف در کنار رژیم‌غذایی محدود از کالری و ورزش از موضوع‌های بحث‌برانگیز میان افراد عادی و متخصصان است. در این مطلب با کلیاتی درباره ترکیبات و مکانیسم اثر فلوکستین، سیبوترامین، مکمل‌های فیبری و چای سبز آشنا می‌شویم.

• چای سبز: علاوه بر داروهای کاهنده اشتها، داروهای دیگری هم برای درمان چاقی استفاده می‌شوند که اصطلاحا چربی‌سوزند. مثلا چای سبز با مهار آنزیم لیپاز مترشحه از لوزالمعده، از جذب چربی‌ها در روده جلوگیری می‌کند. همچنین با کاهش آنزیم آمیلاز بزاق و روده قندخون را کاهش می‌دهد و در مجموع با کاهش جذب روده‌ای گلوکز و چربی به کاهش وزن منجر می‌شود. چای سبز، علاوه بر این مکانیسم‌ها، با خاصیت ترموژنیک (گرمازایی) و افزایش سوخت و ساز چربی‌ها، درمان کمکی بی‌خطری برای چاقی است.

• سیبوترامین: سیبوترامین از دیگر داروهایی است که گاهی برای درمان چاقی (با مکانیسمی مشابه فلوکستین) استفاده می‌شود و به ارزیابی مداوم در طول مدت درمان نیاز دارد. مثلا اگر کاهش وزن در مدت زمان معین کمتر از حد تعیین شده باشد، به بررسی و در بعضی موارد افزایش دوز روزانه نیاز است. البته در صورت مصرف با دوز بالاتر، خطر افزایش ضربان قلب و فشارخون بیشتر می‌شود. به‌علاوه، سیبوترامین در بیماران با سابقه کم‌اشتهایی یا پراشتهایی عصبی، بیماران مبتلا به فشارخون کنترل شده، نارسایی قلبی و ‌هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات منع مصرف دارد.

• فلوکستین: این روزها داروهای متنوعی برای کمک به کاهش وزن به بازار آمده است که باوجود تاثیرهای مثبت، عوارض ناخواسته‌ای دارند. از جمله این داروها، داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی مانند «فلوکستین» است که اگرچه جزو داروهای ضدافسردگی به‌شمار می‌رود، می‌تواند با اثر بر واسطه‌های عصبی بر اشتها نیز اثر بگذارد و آن را کاهش دهد، اما عوارض ناخواسته‌ای هم دارد که مصرفش را محدود و ملزم به پایش کرده است.

آژانس دارویی اروپا، مصرف داروهایی مانند فلوکستین را برای کودکان و بزرگسالان زیر ۲۱ سال ممنوع کرده است. نتایج برخی مطالعه‌های حاکی از آن است که فلوکستین در اوایل مصرف به کاهش اشتها و کاهش وزن کمک می‌کند اما پس از گذشت ۱۶ تا ۲۰ هفته برخی از بیماران دوباره اشتها و وزن از دست رفته را بازمی‌یابند.

• مکمل‌های فیبری: فیبرهای ویسکوز خوراکی نیز از دیگر مواد کاهنده اشتها محسوب می‌شوند که البته از طریق تحریک عصبی گیرنده‌های اشتها عمل نمی‌کنند. این فیبرها ترکیب‌هایی هستند که در تماس با آب متورم می‌شوند. مکمل‌های غذایی حاوی این فیبرها با کند کردن تخلیه معدی و جذب موادغذایی، مقدار جذب گلوکز را کاهش می‌دهند و بدین طریق از افزایش قندخون پس از صرف غذا جلوگیری می‌کنند. فیبرهای ویسکوز بدون برجای گذاشتن مواد سمی در کبد با تخلیه آهسته معدی باعث احساس سیری و کاهش اشتها می‌شوند.

براساس نتایج مطالعات انجام‌شده، ثابت شده است که این فیبرهای متورم‌شونده با القای احساس پری، باعث کاهش اشتها می‌شوند. همچنین مطرح شده که این ترکیب‌های فیبری در روده باعث افزایش رها شدن هورمون‌های سیری معدی- روده‌ای یا کاهش جذب مواد مغذی ‌شوند. در مطالعه دیگری، افزایش احساس سیری و کاهش احساس گرسنگی در افراد غیرچاق با مصرف یک نوشیدنی حاوی این فیبر خوراکی مشاهده شده است.

مطالب مشابه

?>