• چهار شنبه , 29 می 2019
ورزش کنید و باهوش‌تر شوید

ورزش کنید و باهوش‌تر شوید

ورزش کنید و باهوش‌تر شوید بسیاری از افراد می‌ترسند که با افزایش سن، هوشیاری و حافظه‌شان کم شود. بعضی از آنها برای اینکه فکرشان را فعال نگه دارند، بازی پازل انجام می‌دهند. با این حال، با یک فعالیت بسیار ساده که همان تمرینات ورزشی است، می‌توان توانایی ادراکی را بهبود بخشید و حتی باعث رشد سلول‌های جدید در مغز شد.  

ورزش توانایی ادراکی را بهبود می‌بخشد

بنا به مطالعات جدید، ورزش می‌تواند به مغز کمک کند تا بهتر کارش را انجام دهد. چارلز هیلام، پروفسور دانگشاه ایلونویز که چندین سال در این مورد مطالعه کرده است، دریافت که ورزش ایروبیک می‌تواند توانایی ادراکی و عملکردی را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که تمرینات بدنی متوسط (۳۰ دقیقه برای بزرگسالان و ۲۰ دقیقه برای کودکان) بین ۵ تا ۱۰ درصد توانایی ادراک را بهبود بخشید.

به نظر می‌رسد که هر میزان ورزش بهتر از ورزش نکردن باشد، اما ورزش سخت، بهتر است. بنا بر نظر محققان دانشگاه چنگ کونگ در تایوان، موش‌هایی که آنقدر می‌دوند که دوست دارند، توانایی مغزشان را بهبود می‌بخشد، اما آنهایی که وادار به دویدن سخت‌تر می‌شوند توانایی‌های فکری‌شان بیشتر بهبود می‌یابد.

ورزش سبب رشد سلول‌های جدید مغزی می‌شود

 فواید ورزش فراتر از انرژی بخشی به شما و بهبود قدرت تفکر است. ورزش سبب رشد سلول‌های جدید در مغز می‌شود. مطالعات سوئدی نشان می‌دهند که دویدن، فعالیت نورون‌های مربوط به یادگیری و حافظه افزایش می‌دهند و افسردگی را از بین می‌برد. یک گروه تحقیق در آمریکا با تحلیل نمونه‌های بافتی از مغز موش‌ها که مسئول جهت‌یابی سه بعدی بود، رشد واقعی سلول‌های مغز را در آنها نشان دادند. دویدن سبب تحریک مغز موش‌ها در جهت رشد سلول‌های جدید در بخش هیپوکامپ شده بود و بطور میانگین در هر میلیمتر مکعب ۶۰۰۰ سلول جدید ایجاد شده بود. این فرآیند «نورون زایی» نامیده شد.

اکنون که فواید ورزش بر مغز را می‌دانید شاید بپرسید بهترین ورزش چیست؟

ورزش ایروبیک

تا کنون تحقیقات نشان داده است که ورزش ایروبیک – آن نوع ایروبیک که باعث می‌شود قلب کمی سریعتر بتپد- بهترین روش برای تحریک کردن سلول‌های مغز است. اما چرا ایروبیک بهترین و می‌رسد ورزش است؟ بنا بر نظر محققان افزایش جریان خون در مغز سبب  اکسیژن‌رسانی  بیشتری به سلول‌های مغز می‌شود و به این طریق است که توانایی ادراکی بهبود می‌یابد. برای اینکه نورون‌های مغز فعال بمانند، نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارند که از طریق خون دریافت می‌کنند. اما عمل خون رسانی به مغز با ورزش افزایش می‌یابد. محققان انجمن هوا و فضای آمریکا (NASA)‌دریافتند که کارمندان که بطور روزانه ورزش می‌کنند، در طول شیفت کاری‌شان بازده ۱۰۰درصد دارند، در حالیکه بازده کارمندانی که ورزش نمی‌کنند در دو ساعت آخر شیفت کاری‌شان، ۵۰ درصد افت می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

?>
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: