• چهارشنبه , ۵ آذر ۱۳۹۹
میخچه چیست ؟

میخچه چیست ؟

میخچه چیست ؟ زمانی که پوست، میان فشار دو سطح قرار گیرد، مکانیزم دفاعی موجود در قسمت کف پا آغاز به ساختن لایه‌ی شاخی موسوم به میخچه می‌کند.

وی افزود: کفش تنگ، مشکلات ارتوپدی پا و اضافه وزن، از جمله عوامل مهم در به وجود آمدن میخچه هستند.

این متخصص پوست در خصوص علل ایجاد میخچه گفت: مشکلات ارتوپدیک پا باعث ایجاد میخچه بدون در نظر گرفتن فشار به پا شده و باید در صورت بروز چنین مشکلی به متخصص مراجعه و قبل از پیشرفت زیاد درمان شوند.

زمانی با اشاره به راه‌های درمان میخچه اظهار کرد: برطرف کردن فشار وارد شده به پا، درمان دارویی، لایه‌برداری از پوست با استفاده از اسیدهایی با غلظت متفاوت، نپوشیدن کفش پاشنه بلند به صورت مداوم، جراحی و خارج کردن میخچه و کاهش وزن از درمان‌های متداول برای میخچه است.

وی تصریح کرد: خارج کردن میخچه با سوزن‌های غیر استاندارد و بدون نظارت پزشک خطر انتقال ویروس و عفونی شدن بخش‌های دیگر پا می‌شود.

زمانی ادامه داد: اسیدهای مربوط به درمان میخچه پا باید توسط پزشک معالج تجویز و استفاده زیاد و سرخود از این اسیدها باعث آسیب شدید به پوست می‌شود.

این متخصص پوست علت عود مجدد میخچه را برطرف نشدن مشکلات زمینه‌ای و افزایش فشار بر روی پا دانست و گفت: برخی اشخاص میخچه را با زگیل اشتباه گرفته و از همین‌رو به درمان‌های سنتی رو می‌آورند که همین موضوع باعث ایجاد مشکلات فراوانی در درمان میخچه می‌شود.

زمانی با اشاره به تفاوت زگیل و میخچه خاطرنشان کرد: زگیل برخلاف میخچه در نواحی که تحت فشار زیاد قرار ندارد، ایجاد شده و اغلب تشخیص آن با میخچه، اشتباه گرفته می‌شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه خاطر نشان کرد: زگیل کف پا نقاط سیاه رنگ و خونریزی‌دهنده دارد و در صورت مشاهده باید به متخصص مراجعه شود.

مطالب مشابه

?>