• یکشنبه , ۴ آبان ۱۳۹۹

فیلرهای قابل جذب

فیلرهای قابل جذب:چناچه از نام آن بر می آید شامل همه موادی است که برای پر کردن بافتهای بدن استفاده میشود.

فیلر ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:
۱٫فیلر های قابل جذب
۲٫ فیلر های دیر جذب
۳٫فیلر های غیر قابل جذب

فیلرهای قابل جذب
این مواد بتدریج در بدن تجزیه شده و جذب بدن می شوند و معمولاً از جنس مولکولهای خود بدن هستند .در ابتدا شایعترین فیلر قابل جذب کلاژن بود که از حیوانات گرفته می شد اما بعدها کلاژن انسانی هم استفاده شد.
علت آنکه مدتی بعد کلاژن جای خود را به فیلر قابل جذب دیگری به نام اسیدهیالورونیک Hyaluronic acidداد و خود بتدریج از رواج افتاد سه مسئله بود:
۱-کلاژن در ۱%واکنشهای حساسیتی شدیدی داد و نیاز به تست کردن داشت (مثل تست پنی سیلین)اما در هیالورونیک اسید عوارض حساسیتی بسیار بسیار نادر است.(۱۰۰۰/۱)
۲-طول مدت ماندگاری کلاژن در بهترین حالت ۶ماه بود اما ترکیبات معروف هیالورونیک اسید یعنی جوویدرم حدود یکسال ماندگاری دارد.
۳-در کلاژن هر میلی متر مکعب از ژل یک میلی متر مکعب حجم ایجاد می کرد اما در هیالورونیک اسید به علت قابلیت جذب آب زیادی که وجود دارد هر میلی متر مکعب ژل چندین میلی متر حجم ایجاد می کند یعنی با مقدار کمتری هیالورونیک اسید حجم بیشتری پر می شود سپس نتیجه چشمگیر تر و درمان ارزانتر است.
فیلرهای دیر جذب
مثل رادیس    RadiesseوCaptique که اولی ساختمانی شبیه استخوان دارد و دومی از ترکیبات اسید لاکتیک است . هردوی این فیلرها باعث تحریک بافت سازی می شوند و پس از مدتی اثرات خود را نشان می دهند و معمولاً طول اثری حدود ۵/۱سال دارند.اشکال هردوی این مواد آنست که می تواند ایجاد گلوله های زیر پوستی کنند.

فیلرهای غیر قابل جذب
که معمولاً حاوی ترکیبات آکریلیک هستند مثل آرتکل،آکوآمید . این ترکیبات اگرچه در بعضی از انواع تائید سازمان دارویی آمریکا را هم دارند اما باز هم به علت آنکه پتانسیل گلوله شدن دارند و نمی توان آنها را در خود پوست تزریق کرد کم مصرف تر از فیلرهای قابل جذب هستند باید توجه داشت که تنها قسمتی از حجم این فیلرها را آکریلیک تشکیل می دهد و مابقی را مواد قابل جذبی مثل کلاژن و پروتیین تشکیل می دهند . بنابراین حتی دراین انواع قسمتی از فیلر به سرعت جذب می شود.
همین مسئله هم باعث می شود که بسیاری از بیماران تصور کنند که چون حجم فیلری که تزریق کرده اند رفته رفته کم می شود بنابراین حتماً قابل جذب است اما اصلاً اینطور نیست بلکه بخش غیر قابل جذب فیلر زیر پوست می ماند و با گذشت زمان به شکل توده هایی قابل لمس می شود .طول متوسط اثر پر کردنی این فیلرها ۵-۳سال است.
باید توجه داشت که ژل پاژ که تقریباًتمامی عوارضی که از ژلها می شنوید در حقیقت مربوط به این نوع ژل است .ساخت کشور اوکراین بوده و ارزانترین ژل تاریخ است. چون قیمت هر میلی لیتر آن بین۳۰۰-۱۰۰۰تومان بوده و از نوع ترکیبات آکریلیک صنعتی است که متاسفانه عوارضی چون جابجایی،تورم ،گلوله شدن  و عفونتهای فاجعه انگیز دارد و مصرف آن از سال۸۳توسط وزارت بهداشت منع شده است اما متاسفانه هنوزهم گهگاه بیمارانی دیده می شوند که توسط این ژل همین اواخر درمان شده اند .

درظرف چند سال گذشته، فیلرها یا پر کننده ها (ژل ها)  قابل جذب عملا رقبای غیرقابل جذب و طولانی اثر خود را از میدان خارج کرد ه اند  و خود تبدیل به حاکم بلامنازع عرصه زیبایی شد ه اند. علت این امر ۲  مسئله است:
بنابراین چناچه می بینیدعملا فیلر های قابل جذب و عمدتا اسید هیالورونیک تبدیل به حاکمان بازار زیبایی شده اند ,که بهترین مارک آن جوویدرم است(juvederm).
باید توجه داشت که از سال ۱۹۶۲ اسید هیالورونیک جهت استفاده در چشم  پزشکی  توسط سازمان دارویی امریکا تایید شد و سپس جهت تزریق داخل مفصل در بیماران دچار آرتروز مورد استفاده قرار گرفت که سبب ایجاد لایه های بین دو سطح استخوان و بهبود حرکت مفصل و کاهش درد می شود. در ظرف سال های پس از دهه ۸۰ بسرعت نسل های بعدی هیالورونیک اسید که مولکول های بزرگتری داشته و برخلاف نسلهای قبلی از حیوانات تهیه نمی شوند بلکه در آزمایشگاه ساحته می شدند،وارد بازار شدند که شناخته شده ترین آنها چنانچه گفته شد  جوویدرم(juvederm ) است.در طی این نسلهای مختلف به تدریج مولکول بزرگتر شده و بنابراین ماندگاری بهتری پیدا کرده است و غلظت دارو هم به تدریج بیشتر شده است . در عین حال دارو از شکل ترکیبی حاوی ذرات ریز به سمت یک ترکیب یکنواخت رفته است. به قسمی که این تغییرات به ما اجازه می دهد که در نسل آخر، دارو  را کاملا سطحی تزریق کنیم بدون آنکه از ایجاد گلوله های سطحی نگران باشیم .
محل کاربرد ترکیبات مختلف اسید هیالورونیک شامل ۳ دسته هستند :
۱- پرکردن چین ها
۲-حجم پرکردن چین هادادن و بزرگ کردن نواحی مختلف صورت
۳-پرکردن چین ها جوان سازی و شاداب سازی پوست
به طور معمول تزریق ترکیبات مختلف هیالورونیک اسید به صورت سرپایی با بی حسی موضعی از طریق مالیدن پماد بی حس کننده، یاتزریق لیدوکائین انجام می شود. مقدار فیلر تزریق شده و سطحی یا عمقی تزریق شدن آن، بستگی به عمق و محل چین موردنظر دارد. ترکیبات هیالورونیک اسید به علت جذب آب زیاد در اطراف خود و افزایش حجم حاصل از این امر نیاز به حجم کمتری از فیلر  برای تصحیح چینها وفرورفتگی ها دارد. عوارض ناشی از تزریق هیالورونیک اسید بسیار نادربوده و واکنش های حساسیتی به آن کمتر از ۱۰۰۰۰ / ۱دیده می شود.علت آن است که ساختمان این مولکول میان تمام مهر ه داران یکسانست.  تورم محل تزریق اندک بوده و تنها دربعضی موارد، کبودی محل تزریق دیده می شود که ظرف مدت کوتاهی هم از بین می رود.طول مدت ماندگاری این ترکیبات بسته به غلظت دارو و بزرگی مولکول، درنسل های جدید حدود ۹ تا ۱۲ ماه است. نکته مهم درموردتزریق ترکیبات هیالورونیک اسید، آن است که این ترکیبات به هیچ وجه اثر مضری بربافت ندارند و حتی برعکس به طور تجربی مشاهده شده که معمولا پس از جذب فیلر هم چین به شدت اولیه عود نمیکند، بلکه به علت بافت سازی ایجاد شده درمحل، معمولا در تزریقات بعدی نتیجه بهتر و بهتر هم می شود.درمورد مراقبت های بعد از تزریق، توصیه میشود   ۱۲ ساعت آب و ۲۴ساعت ترکیبات آرایشی به محل نرسد و تا ۲ هفته از گرفتن سونا یا تحت حرارت های شدید قرارگرفتن، خودداری شود. استفاده از کمپرس سرد قبل و بعد از تزریق، احتمال کبودی را کمتر میکند.
آخرین و جدیدترین کاربرد ترکیبات هیالورونیک اسید، کمک به جایگزینی اسید هیالورونیک از دست رفته پوست، جهت بهبود آب رسانی،طراوت و شادابی پوست است که داروی مزولیس پلاس به طور مشخص وچشمگیر، باعث شفافیت و طراوت پوست می شود.به طور خلاصه به علت عوارض نادر، سازگاری بافتی عمده، نتایج طبیعی،ماندگاری قابل توجه و عدم ممانعت از انجام سایر اعمال زیبایی ترکیبات هیالورونیک اسید تبدیل به حاکم بلامنازع عرصه پرکننده های بافتی شده اند و در این میان داروی جوویدرمعملا بهترین ترکیب موجود است(juvederm).

مطالب مشابه

?>