• چهار شنبه , 29 می 2019
فصل بهار و حجامت

فصل بهار و حجامت

فصل بهار و حجامت :حجامت از سالیان دراز قبل از میلاد در سراسر دنیا استفاده می شده است و در دین مبین اسلام هم توصیه هایی در خصوص اثرات پیشگیرانه و درمانی آن در کلام گهربار معصومین علیهم السلام مشاهده می شود.

البته از همان زمان برای انجام آن، چه در متون طبی و چه در احادیث و روایات، شرایط و ضوابط لازم بیان شده است و در صورتی که این اقدامات بدون توجه به شرایط بیمار و با سلایق شخصی انجام شود می توانند مسبب ضررهای جدی و جبران ناپذیر برای بیماران گردند.

این روش های درمانی علاوه بر آنکه در متون معتبر طب سنتی و روایات مورد تاکید قرار گرفته اند، به استناد بیش از ۸ هزار مقاله موجود در پایگاه های مقالات علمی از بوته آزمایش و تحقیقات نیز سربلند بیرون آمده اند. تحقیقات انجام شده پیرامون حجامت ، بیانگر اثر مثبت حجامت بر روی بیماری ها و علائم گوناگونی مانند زونا،سرفه، کمردرد، زخم، آرتریت، درماتیت، ماستیت، نوریت و… می باشد که به تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی استفاده شده است.

در فصل زمستان در اثر شرایط حاکم بر طبیعت، انباشت مواد زائد در بدن ایجاد می شود و در فصل بهار همانگونه که حرکت و جنبش و رویش در کل عالم کبیر مشاهده می شود، در عالم صغیر (بدن انسان) نیز غلیان و حرکت مواد دیده می شود که در صورت نیاز باید از بدن خارج شوند فلذا در صورتی که فرد منعی برای انجام حجامت نداشته باشد، می تواند جهت پیشگیری از بیماری هایی که از دیدگاه طب_سنتی در بهار ایجاد و یا تشدید می شوند، در این فصل حجامت نماید.

بدیهی است تشخیص وجود و یا عدم وجود شرایط ممانعت کننده جهت انجام حجامت، به عهده طبیب آگاه و با تجربه می باشد لذا توصیه می شود حتما در فصل بهار با طبیب مشورت نمایید تا در صورتی که جزو آن دسته از افراد هستید که از حجامت متضرر می شوید به سراغ آن نروید و اگر از آن گروه هستید که از آن بهره می برید این فرصت را از دست ندهید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

?>
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: