• جمعه , ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
عوامل بروز سرطان لب

عوامل بروز سرطان لب

عوامل بروز سرطان لب تابش مستقیم نور آفتاب به صورت، شایع‌ترین علت بروز سرطان لب است، گفت: مصرف سیگار، پیپ، قلیان و الکل از عوامل موثر در بروز و گسترش این سرطان است.

بیشترین عضوی که در این سرطان درگیر می‌شود لب تحتانی است، گفت: عدم رعایت بهداشت دهان مانند نحوه نادرست مسواک زدن و کمبود برخی از مواد مغذی مانند ویتامین E، A و آهن خطر ابتلا به سرطان لب را افزایش می‌دهد.

این سرطان در ابتدا بدون علامت است و زمانی که علایم آن مانند خونریزی از لب، التهاب، درد و تغییر قسمتی از لب در بیمار بروز کند باید به پزشک مراجعه شود.

مراجعه دیرهنگام به پزشک باعث تشدید سرطان لب در بیمار می‌شود که به صورت زخم‌های مزمن بر روی پوست سر و صورت، دور چشم، پلک، لب، بینی و گوش بروز می‌کند.

سرطان لب با مراجعه زودهنگام برای درمان قابل کنترل و درمان است، اگر سرطان لب زود تشخیص داده شود، می‌تواند با درمان‌هایی نظیر جراحی و پرتو درمانی بهبود یابد. همچنین با مصرف آنتی بیوتیک می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

عدم تماس و فعالیت در ساعاتی که نور آفتاب شدید است، پوشش مناسب در فصل سرما و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب می‌تواند در روند کاهش این بیماری بسیار موثر و کمک کننده باشد.

مطالب مشابه

?>