• یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست : عامل اصلی سرطان پوست قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است.

عوامل زیادی مانند ژنتیک، سابقه فامیلی، اسکار سوختگی‌های قدیمی، استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست‌های روشن و… در ایجاد سرطان پوست موثرند، اما مهم‌ترین آن قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است.

وی با بیان اینکه در همدان به علت کوهستانی بودن و شدت آفتاب، سرطان پوست شایع است، تصریح کرد: ایجاد سرطان پوست در کشاورزها و افرادی که در طولانی مدت در معرض نور خورشید هستند، شایع است.این متخصص پوست خاطرنشان کرد: میزان شیوع سرطان پوست در هر دو جنس خانم و آقا یکسان است و بیشتر سنین ابتلا بین ۳۰ تا ۷۰ سال را در بر می‌گیرد.

عشقی در خصوص علائم هشدار دهنده سرطان پوست گفت: صورت زخم یا توده و برجستگی پوستی در ناحیه دست و صورت که با استفاده از پمادهای مختلف بهبود نمی‌یابد از علایم بیماری است. همچنین تغییر رنگ و اندازه خال‌های پوستی که همراه با خارش و خونریزی است نیاز به بررسی دارد.

وی گفت: اگر دچار زخم دهان شده‌اید که بیش از ۱۴ روز طول کشیده و خوب نمی‌شود، حتما نیاز به بررسی پزشک دارد. توده‌های پوستی نیز گوشتی رنگ با رگه‌های برجسته است که باید جدی گرفته شود.

این پزشک متخصص پوست با بیان اینکه راه درمان سرطان پوست جراحی است که در آن ضایعه پوستی برداشته می‌شود، تاکید کرد: خوشبختانه سرطان‌های پوست پاسخ بسیار خوبی به درمان می‌دهند و به راحتی درمان صورت می‌گیرد و فرد می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد؛ البته به شرط آنکه در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه کند.

وی در پایان توصیه کرد: هر دو تا سه ماه یکبار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است توصیه می‌کنیم همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن کار اشتباهی است و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

مطالب مشابه

?>