• جمعه , ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
زرد زخم

زرد زخم

زرد زخم:بیماری زرد زخم یک بیماری به علت باکتری استرپتوکوک یا استافیلوکوک ویا هر دو می باشد. این بیماری بیشتر در کودکان ونوجوانان شایع است و فصل شیوع آن تابستان می باشد .

ضایعات به شکل دلمه های زرد عسلی رنگ می باشد که بر روی پوست قرمز و زخمی شده قراردارد که این دلمه ها به راحتی کنده می شوند. اکثراً این ضایعات بر روی صورت و بخصوص اطراف دهان و بینی قرار دارند.

گاهی این بیماری بر روی یک بیماری دیگر مثل اگزما یا تب خال یا آبله مرغان اضافه می شود . انتقال بیماری از طریق تماس مستقیم ویا تماس با حوله و وسایل شخصی فرد بیمار است. معمولاً درخانواده این بیماری می تواند از کودکی به کودک دیگر انتقال یابد. این بیماری دو نوع دارد که یکی تاولی ودیگری غیر تاولی است . درنوع غیر تاولی عامل بیماری بیشتر یک نوع باکتری به نام استرپتوکوک است ودرنوع تاولی نیز اکثراً عامل استافیلوکوک است. البته گاهی نیز بخصوص درموارد طول کشیده احتمال وجود هردوعامل درضایعات وجود دارد . ضایعات نوع تاولی که تقریباً مختص کودکان است به شکل تاولهای ریزودرشتی است که با کنده شدن سقف تاولها، سطح قرمزی بجا می ماند که با پیوستن این سطوح به هم احتمال دارد مناطق وسیعی را نیز درگیر کند . یک نوع این بیماری به شکل خیلی وسیع بروز کرده که عامل آن یک نوع استافیلوکوک است که سم (توکسین) ترشح می کند . این سم با از بین بردن لایه های سطحی پوست باعث می شود که همانند سوختگی تمام بدن بدون پوست و در مقابل عفونتها بی حفاظ گردد

مطالب مشابه

?>