• یکشنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۹
درمان موهای خشک

درمان موهای خشک

درمان موهای خشک :موهای خشک در نگاه اول حالت مات و بدون درخشندگی دارند. در لمس حالت زبر و غیر قابل انعطاف دارند و هنگام برس زدن، خوب حالت نمی گیرند و به صورت وز وز در می آیند.
در صورتی که موها بلند باشند داخل هم گیر می کنند و به راحتی نمی توان آنها را برس زد و در نتیجه فشار ناشی از برس یا شانه باعث شکسته شدن آنها و یا ایجاد موخوره در آنها می شود. اگر موها را از نظر استحکام آزمایش کنیم حالت شکننده دارند و با کشش اندکی می شکنند.
مهمترین علت ایجاد موهای خشک دستکاری زیاد موها می باشد که باعث آسیب دیدگی قسمت سطحی موها یعنی لایه کوتیکول می شود و به دنبال آن نشانه هایی که در بالا ذکر گردید به وجود می آید.
این مسئله در افرادی که پوست سرشان خشک است و چربی کافی جهت نرم کردن موها ندارد زودتر دیده می شود چرا که موها نظیر پوست احتیاج به ترکیبات نرم کننده دارند.
شامپوها غالبا حاوی دترجانت، عامل کف زا، غلیظ کننده، حالت دهنده، متعادل کننده PH، اضافه کننده ها و مشتقات دیگر مثل نرم کننده، عطر دهنده و نگهدارنده ها هستند.
حالت دهنده ها قسمتی از شامپو هستند که باعث شفاف شدن و لغزنده شدن و خاصیت ضد الکتریسیته موها می شوند. این ترکیبات غالبا در شامپوهای مخصوص موی خشک، آسیب دیده یا موهای درمان شده دیده می شوند.
این ترکیبات غالبا الکل های چرب، استرهای چرب، روغن های گیاهی یا معدنی هستند. بسیاری حالت دهنده ها که در شامپوهای مخصوص موی چرب دیده می شوند شامل پروتئین هیدرولیز شده حیوانی، گلیسیرین، دایمتیکون، سایمتیکون، پلی وینیل پیرولیدون، پروپیل گلیکول و استئالکونیوم کلراید می باشند. شامپوهای موی خشک غالبا کمتر شوینده و بیشتر حالت دهنده هستند.
بعضی کمپانیها محصول مشترک خصوصی، موی خشک و آسیب دیده را به بازار می دهند. این محصولات برای افرادیکه هر روز موهای خود را می شویند، عالی است. این ترکیبات الکتریسیته ساکن مو را کاهش داده و حالت نرمی مو را افزایش می دهند.
این محصولات غالبا کمتر پاک کننده اند چرا که نرم کننده بر روی ساقه مو قرار گرفته و مانع شستشوی زیاد از حد آن می شود.
ولیکن شامپوها برای موهای آسیب دیده برای افرادی توصیه می شود که موهای خود را در معرض مواد شیمیایی از جمله رنگ مو، دکلره، محلولهای فرد یا صاف کننده های دائمی مو قرار داده اند.
مو می تواند بصورت فیزیکی آسیب ببیند و یا حتی با شستشوی زیاد، استفاده از سشوار با حرارت بالا و با برس کشیدن محکم موها آسیب می بیند.
موهای بلند بیشتر تمایل به آسب دیدن دارند تا موهای کوتاه به این خاطر که ضخامت کوتیکول در انتهای موها نسبت به ابتدای مو کاهش پیدا می کند.
به همین جهت استفاده از شامپوهای مخصوص موی خشک و یا موی آسیب دیده که دارای پروتئین حیوانی هیدرولیز شده هستند با نفوذ به ساقه مو و پوشاندن موقت سطوح فرد رفته و آسیب دیده مو، باعث براقی و نرمی مو می شود.
این پروتئین باید حتما هیدرولیز شده باشند چرا که مولکولهای پروتئین بزرگ بوده و نمی توانند به ساقه مو نفوذ کنند

مطالب مشابه

?>