• پنج شنبه , ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
درمان ریزش مو به روش پی ار پی

درمان ریزش مو به روش پی ار پی

درمان ریزش مو به روش پی ار پی:PRP پلاسمای غنی شده از پلاکت خون است که به دلیل تأثیر بسیار زیاد آن بر تسریع روند بهبود بدن و التیام زخم بطور گستره در پزشکی و زیبایی و نیز درمان ریزش مومورد استفاده قرار میگیرد.

PRP یک درمان انقلابی در رویش مجدد موی سر می باشد پزشکان از این تکنیک برای رشدموی کم پشت شده، پیوند مو، و بهبود زخم استفاده می کنند. استفاده از پی آر پی در جهت رشد مو، منافع زیادی دارد. نشان داده شده است که فاکتور های رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدبد و پر پشت کردن موهای قبلی و همچنین در ضخیم و تقویت موهای پیوندی بسیار موثر استاین روش بخصوص در افرادی که تمایل به روشهای جراحی پیوند مو ندارند ، ‌جایگزین بسیار مناسبی می باشد. این روش حتی در افرادی که از جراحی پیوند مو استفاده کرده اند کمک شایانی می نماید تا رویش طبیعی تر و پر پشت تری را تجربه نمایند. با انجام PRP فولیکولهای مو تحریک شده و رویش مجدد مو اتفاق می افتد. مزیت این روش ، عدم وجود اسکار جراحی ، خونریزی و عدم نیاز به کوتاه کردن مو می باشد..

با این حال، همه نامزد ایده آلی برای انجام این روش نیستند. بیمارانی که عفونت فعال در پوست سر، سابقه عفونت های ویروسی مثل زونا، دیابت، هرگونه اختلال لخته شدن خون، و یا بیمارانی که در حال مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین هستند، و یا داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند سیکلوسپورین مصرف می کنند، برای این روش کاندید نیستند.

همچنین ، اگر فولیکول های مو به طور کامل از دست رفته باشد، این روش کمتر احتمال دارد که بتواند به بیماران کمک کند. این گروه ممکن است نیاز به عمل جراحی پیوند مو داشته باشند.

مکانیزم تأثیرPRP  بر ریزش مو

وقتی فولیکول های مو و یا ریشه موها سالم است، رشد موها نیز طبیعی است. فولیکول های مو به دلیل تغذیه شان توسط خون زنده می مانند.وقتی ما پلاکت ها را توسط پی آر پی به محل فولیکول آسیب دیده مو وارد می کنیم، مکانیسم ترمیم زخم به صورت طبیعی تقویت می شود.برخی پزشکان در سراسر جهان بر این باورند که PRP می تواند برای تحریک رشد فولیکول های مو، جهت جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد.

درمان با PRP در ۳ مرحله انجام می شود.

آماده سازی و انجام عمل پی آر پی بر روی سر حدودا” یک ساعت به طول می انجامد ابتدا حدود ۴۰-۳۵ سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل چند کیت (لوله)  پی آر پی  ریخته می شود. سپس لوله ها، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و در ۲ مرحله حدود ۱۰ دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده به استفاده در پوست سر می باشد. هدف از این فرایند، افزایش اثراتدرمان PRP در ریزش مو است.

در مرحله بعد پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن بسیار ظریف که معمولا بر روی یک گان ( تفنگ تزریق ) سوار است، به داخل پوست سر تزریق می شود. این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( ۳ تا ۴ میلیمتر ) انجام می پذیرد. از آنجایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام کار خفیف خواهد بود که البته با استفاده از بی حس کننده های موضعی این حالت ناخوشایند باز هم کمتر شده و یا اصلا وجود نخواهد داشت توصیه می شود محل عمل پی آر پی تا روز بعد شسته نشود. بعد از انجام پی آر پی نیاز به هیچ گونه استراحت وجود ندارد و شما می توانید به فعالیت های عادی خود بپردازید.

. در صورت درد و سوزش خفیف پس از عمل مصرف استامینوفن بلامانع است ولی توصیه می شود از داروهای ضد التهاب ماندد ایبوبروفن، دیکلوفناک و … بدلیل احتمال تداخل اثرات درمانی پرهیز گردد.

 از عوارض این روش این است که محل تزریق ممکن است تورم ، درد خفیف و یا حساسیت در لمس موضعی داشته باشد. تورم احتمالا بعد چند ساعت برطرف خواهد شد ولی حساسیت خفیف در لمس ممکن است تا ۲ روز بماند. احتمال عفونت موضعی با توجه ضد عفونی کردن موضع قبل از عمل، بسیار بسیار کاهش می یابد.

۱. مکمل های غذایی:

حدود پنج روز قبل از انجام کاشت مو به روش سلولهای بنیادی prpشروع به مصرف مکمل زیستی تقویت ساقه مو Biostem کنید، مکملی که توسط پژوهشگران برجسته از دانشگاهی در جنوب فلوریدا فرموله شده است. این ماده مغذی کاملاً طبیعی توانایی بدن شما را جهت تولید و انتشار سلول های بنیادی بالغ، که منجر به حضور سلول های بیشتری در خون، در روز جراحی پیوند موی شما می شود، افزایش می دهد.

۲. جمع آوری:

خون شما از طریق یک کانول کوچک از ورید شما جمع آوری خواهد شد. سلول های بنیادی شما برداشت شده و در یک آزمایشگاه پردازش می شود. تکنولوژی آزمایشگاهی ویژه برای جدا کردن پلاسمای غنی از پلاکت حاوی سلول های بنیادی و عوامل رشد از خون شما استفاده می شود.

۳. در دفترکار:

شما برای انجام مراحل اولیه پیوند مو  به روش سلولهای بنیادی(PRP) که توسط یک پزشک خبره انجام می شود خواهید آمد. خون گرفته شده و مغذی شده شما، دوباره به پوست سرتان تزریق می شود و هدف مناطقی است که در حال حاضر رشد مو در آن نقاط کاهش یافته است. زمانی که از کلینیک پیوند مو و کاشت مو خارج می شوید در ظاهر هیچ تفاوتی نسبت به زمانی که آمدید نخواهید داشت. کل عمل کاشت موی طبیعی (PRP) حدود یک ساعت طول می کشد و تقریبا بدون درد است. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه را بلافاصله پس از خروج از کلینیک پیوند مو و کاشت موی (PRP) از سر بگیرید.

۴. مراقبت های بعد از عمل:

یک پیگیری ویژه به شما کمک خواهد کرد تا از کسب حداکثر نتایج ممکن اطمینان حاصل کنید. شما جهت استفاده از مکمل های جوان سازی مو با پزشک خود صحبت خواهید کرد و در صورت نیاز به شما تغذیه کننده ها و پاک کننده های موضعی به صورت رایگان داده خواهد شد.

۵. لیزر درمانی:

لیزر درمانی سطح پایین، با تکنولوژی FDA  مورد تأیید، در بستهPRP  شما گنجانده شده است تا جوان سازی مو و افزایش در تعداد مو داشته باشید.

۶. مزایا:

    روش تقریبا بدون درد است.

    غیرقابل دید توسط دیگران، بدون هیچ گونه احساس شرم و یا باندپیچی خاص.

    مدت زمان کوتاه: حدود یک ساعت برای تکمیل درمان اولیه.

    روشی غیر تهاجمی است.

    امن بوده، و بدون هیچ گونه عوارض جانبی می باشد.

مطالب مشابه

?>