• پنج شنبه , ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
درمان خطوط لبخند

درمان خطوط لبخند

درمان خطوط لبخند یا خط خنده یکی از موارد مورد توجه بسیاری از ماست. با افزایش سن و افتادگی بافت‌های صورت، این خطوط ظاهر برجسته‌تری بر روی صورت پیدا می‌کنند.


علل

خط لبخند در اثر استفاده‌ی مکرر از یک عضله و تا کردن پوست اطراف دهان به وجود می‌آید. پوست اطراف دهان با افزایش سن نیز حالت ارتجاعی و حجم خود را ازدست‌داده و موجب تشکیل خطوط خنده می‌شود.

پیشگیری از خطوط خنده با افزایش سن دشوار بوده و ترمیم پوست پس از ایجاد این خطوط دشوارتر نیز می‌باشد.
افراد داوطلب برای از بین بردن خط خنده عبارت‌اند از خانم‌ها و آقایانی که از ظاهر صورت خود ناراضی‌اند. اگر شما از خط لبخند در اطراف دهان خود رنج می‌برید، می‌توانید روش‌های مختلف درمان خط لبخند را در نظر بگیرید.

انواع مختلف درمان
تزریق ژل و چربی
این‌ها از جمله روش‌های از بین بردن خط لبخند و جوان‌سازی بخش‌های تحتانی صورت و لب می‌باشند که می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. تزریق ژل و چربی می‌تواند با برگرداندن عناصر از دست‌ رفته‌ی صورت درگذر زمان، حجم اولیه‌ی آن را بازگرداند. برای درمان خط خنده، جای زخم، افتادگی لپ‌ها و چین و چروک‌های اطراف دهان و همچنین تورفتگی لپ‌ها، شقیقه‌ها، اطراف بینی و دهان و زیر چشم و ناموزون بودن صورت، تزریق ژل خط خنده مناسب است.

هایفوتراپی
هایفوتراپی کلاژن پروتئینی طبیعی است که پوست را جوان و سفت نگه‌داشته و حالت ارتجاعی آن را حفظ می‌کند. با افزایش سن، کلاژن خاصیت کشسان و قدرت خود برای ایستادگی در برابر نیروی جاذبه را ازدست‌داده و پوست دچار افتادگی می‌شود. روش اولتراپی می‌تواند فرایند تولید کلاژن تازه را تحریک کرده و موجب رفع بسیاری از مشکلات زیبایی پوست از جمله درمان خط لبخند شود.

بوتاکس
تزریق بوتاکس یک روش رفع خط خنده و ضد پیری بدون جراحی رایج است که در طی آن محلول رقیقی از سم بوتولینم به عضلات صورت تزریق می‌شود. بوتاکس خط خنده باعث مسدود شدن پایانه‌های عصبی و نرسیدن پیام انقباض به عضلات اطراف دهان می‌شود.

مانند بسیاری از روش‌های دیگر ضد پیری خط خنده و بدون جراحی، بوتاکس بدون درد بوده و انجام آن بدون استفاده از داروهای بی‌حسی انجام می‌شود. تزریق بوتاکس با استفاده از یک سوزن بسیار نازک انجام می‌شود تا ناراحتی بیمار به حداقل برسد. ظهور نتایج حاصل از این روش معمولاً بین ۲ تا ۴ هفته زمان برده و به مدت ۴ تا ۶ ماه ماندگار خواهند بود. بوتاکس برای درمان بیمارانی که از برخی عارضه‌های جدی ازجمله اختلالات عضلانی رنج می‌برند نیز کاربرد دارد.

لایه‌برداری شیمیایی
لایه‌برداری شیمیایی یک روش ضد پیری بدون جراحی بوده که به دلیل عملکرد مناسب و قیمت پایین آن نسبت به عمل جراحی، رواج بالایی دارد. در طی این روش برای از بین بردن خط لبخند، یک محلول اسیدی بر روی مناطق کوچکی از پوست مانند کنار دهان و خطوط خنده قرار داده می‌شود.

این محلول پس از دو دقیقه شسته شده و به‌منظور کاهش ناراحتی بیمار، یک پنکه‌ی کوچک بر روی محل انجام عمل قرار داده می‌شود. بسته به قدرت مواد استفاده‌شده، ممکن است بروز نتایج عمل به هفته‌ها زمان نیاز داشته باشد. با انجام لایه‌برداری‌های قوی‌تر مانند لایه‌برداری فنولی، ممکن است به دلیل سوختگی ظاهری پوست، دوره‌ی بهبودی تا ۳ ماه طول بکشد.

لیزر CO2
لایه‌برداری پوست با لیزر، جدیدترین روش درمانی در مبارزه با پیری و رفع خط لبخند است. در این روش ضد پیری بدون جراحی، از یک پرتو لیزر استفاده‌شده که به پرتوهای کوچک‌تری شکسته می‌شود. این پرتوهای کوچک بر روی منطقه‌ی موردنظر تابانده شده و روند بهبودی بافت آن ناحیه و بافت‌های اطراف آن را تسریع می‌کنند.

در مناطق مورد هدف، لیزر باعث تحریک کلاژن سازی شده و باعث رفع چروک صورت می گردد. این روش نسبت به لیفت صورت بسیار مقرون‌به‌صرفه است. از عوارض جانبی این عمل زیبایی می‌تواند به قرمزی و ورم پوست اشاره کرد که خفیف بوده و پس از یک یا دو روز از بین می‌روند.

نور پالسی شدید (IPL)
آی پی ال یک روش ضد پیری بدون جراحی است که به‌ منظور درمان چین و چروک دور لب و پوست آسیب‌دیده توسط اشعه‌ی خورشید، از امواج نوری استفاده می‌کند. در این روش نور شدیدی به‌وسیله‌ی یک لامپ دستی یا یک لامپ مفصل دار، به مناطق کوچکی از پوست تابانده می‌شود.

این کار موجب تحریک شدن یک روند کنترل آسیب در پوست شده که باعث از بین رفتن پوست قدیمی و رشد پوست جدید و جوان‌تر به‌جای آن می‌شود. پس از انجام این عمل ممکن است بیمار احساس درد و ناراحتی خفیف کند. در نظر داشته باشید که ممکن است ظهور اولین نتایج درمان چروک دور لب، پس از ۱۲ جلسه اتفاق بیفتد.

لیفت با نخ

برای آن دسته از افرادی که دوست ندارند به زیر تیغ جراحی بروند ولی می‌خواهند نتایج اعمالی چون لیفت صورت و لیفت گردن و برطرف کردن خط خنده را بلافاصله به دست بیاورند، روشی به نام لیفت با نخ یا لیفت بخیه‌ای وجود دارد. همان‌طور که از نامش پیداست، در این عمل از نخ های مخصوص ساخته‌شده از مواد بخیه، به‌منظور بالا بردن پوست ابروها، صورت، گونه‌ها و گردن استفاده می‌شود.

برخلاف عمل لیفت صورت، لیفت با نخ یک روش ضد پیری و رفع خط خنده بدون جراحی است که با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پس از انجام عمل لیفت بخیه‌ای، نیازی به پانسمان نبوده و دوره‌ی بهبودی این عمل تنها بین ۲ تا ۳ روز زمان می‌برد.

مطالب مشابه

?>