• جمعه , ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
درمانهای هیرسوتیسم

درمانهای هیرسوتیسم

درمانهای هیرسوتیسم:فارغ از علت ،هیرسوتیسم سه نوع درمان دارد که در هرسه پاسخ دهی درمانی تا زمانی موجود است که درمان ادامه دارد یعنی در هرسه حالت با قطع درمان ب هیرسوتیسم هم باز خواهد گشت!

۱.درمان موضعی:eflornithine creamکه در ایران با نام تجاری سورینsurin موجود است.
۲.درمان سیستمیک:داروهای آنتی آندروژن مثل اسپیرینولاکتون و سیپروترون و قرصهایocp مثل یاسمین
۳.درمانهای فیزیکی:شامل الکترولیز و لیزر هایhair removal
با عنایت به مقدمات بالا و عنایت به میزان اثر بخشی که در درمانهای فیزیکی خیلی بیشتر از درمانهای دارویی است بهترین گزینه حتی در صورت  وجود مشکل زمینه ای لیزر خواهد بود چرا که:
۱.کرم الفورنتین به عنوان تنها درمان موثر موضعی فقط در ۳۰درصد موارد موثر است و اثر آن حتی در همان سی درصد افراد نیز، خیلی کمتر از لیزر میباشد!
۲.درمانهای سیستمیک مثل اسپینولاکتون موثرند ولی اولا اثرشان نسبت به لیزر کمتر است ثانیا ممکن است در استفاده طولانی مدت واجد عوارضی باشند(یادمان باشد تا وقتی استفاده میشوند موثرند!)
۳.الکترولیز تقریبا به اندازه لیزر موثر است ولی چندین عیب نسبت به آن دارد.اولا درد زیادی دارد.ثانیا احتمال جاگذاشتن و اسکار در آن بالاست. ثالثا با توجه به کُندی و سرعت پائین انجام آن، به یک دوره طولانی برای اثر بخشی نیاز هست.
پس لیزر به علت اثر بخشی بالاتر(معمولا با کاهش حدود ۷۰الی ۸۰درصد موها همراه است)و راحتی خیلی بیشتر و بی عارضه بودن(برخلاف داروهای آنتی آندروژن)و سرعت بالا میتواند در همه موارد هیرسوتیسم به عنوان انتخاب اول و برتر در نظر گرفته شود

مطالب مشابه

?>