• جمعه , ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
درماتیت تماسی چیست؟

درماتیت تماسی چیست؟

درماتیت تماسی چیست؟درماتیت به معنای التهاب پوست است و درماتیت تماسی وقتی به کاربرده می شود که این التهاب بوسیله تماس، چیزی در محیط ایجاد شود.

علت: دو گروه اصلی در محیط باعث درماتیت تماسی می شوند: محرکها و آلرژن ها.محرکها موادی مثل شوینده ها و حلالها هستند که چربی طبیعی پوست را می گیرند و در صورت تکرار برخورد با این مواد بدون محافظت از پوست باعث درماتیت می شوند. در این حالت درماتیت با میزان ماده محرک ارتباط دارد. این مشکل در افرادی که در کارشان با رطوبت زیاد تماس دارند برای مثال در پرستاران، آرایشگران و افراد در Catering trade زیاد دیده می شود. آلرژن ها چیزهایی هستند که باعث ایجاد واکشن خاصی در سیستم ایمنی بعد از تماس می شوند.
موادی مثل نیکل، لاستیک و عطر و مواد موجود در بعضی کرمهای و لوازم آرایشی مثال های خوبی برای آلرژن ها هستند.گاهی موادی مثل پروتئین های موجود در میوه و سبزیجات می تواند باعث یک واکنش آلرژیک آنی شود که باعث خارش پوست دارم می شود و به آن کهیر تماسی می گویند که به جای خود می تواند درماتیت را aggravate کند. درماتیت تماسی سرایت نمی کند و Contagious نیست و با عفونت نیز ایجاد نمی شود.

مطالب مشابه

?>