• یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
جوانسازی پوست صورت

جوانسازی پوست صورت

جوانسازی پوست صورت: با گذشت زمان چروک های ریزی که در ابتدا فقط در زمان اخم، خندیدن و یا تحرکات عضلات صورت ایجاد شده به صورت چروکهای عمیق تر نمایان گردیده که در حالت استراحت پوست نیز وجود دارند. به جز چروک تغییرات دیگری شامل لکه های حاصل از آفتاب و بروز عروق برجسته تلانژ کتازی نیز از علائم دیگر پیری پوست می باشد.

حقایقی در مورد جوان سازی پوست صورت:

متخصصان بیماری های پوستی و جراحان پوست، آموزش های پزشکی و تجارب مورد نیاز برای استفاده از روش های گوناگون جراحی و یا غیر جراحی در درمان شرایط پوستی را دارا هستند. این پزشکان به عنوان یک متخصص در سالم نگه داشتن و جوان به نظر رسیدن پوست بسیار توانمند می باشند.

جوان سازی پوست به طور موثری می تواند باعث :

• کاهش چین و چروک

• درمان لک های حاصل از نور خورشید

• سفت کردن پوست های شل

• بهبود رنگ پوست

• از بین بردن جوش های چرکین

• از بین بردن رگ های خونی برجسته تلانژکتازی

خطر جوان سازی پوست صورت:

کلیه روش های پزشکی یک سری خطر های وابسته به خود را دارند. به طور کلی هر چه روش هجومی تر باشد، خطر وابسته به آن بیشتر است. بیمارانی که جوان سازی پوست را انجام می دهند ممکن است عوارض جانبی موقتی را تجربه کنند مانند قرمزی، تورم، کبودی و ناراحتی اندک. اسکار، قرمزی مداوم، تغییر رنگ پوست در شیوه های هجومی تر بیشتر به وجود می آید.

گزینه های درمانی:

درمان معمولا در مطب متخصص پوست و یا کلینیک تخصصی پوست انجام میشود که به بیمار روش صحیح و هزینه مناسبی را بدون هیچ اتلاف وقت پیشنهاد می دهد. عوامل بسیار زیادی شامل سن، بیماری، نوع پوست و میزان آسیب های نور خورشید برای درمانی که متخصص برای جوان سازی پوست صورت پیشنهاد می دهد تاثیرمی گذارد. متخصص شیوه های جوان سازی را برای سایر نواحی مانند پوست گردن، شانه ها و دست ها پیشنهاد می دهد. در برخی موارد، بیشتر از یک درمان برای داشتن نتایج بهتر و بادوام تر می تواند استفاده شود. معمولاً بهترین نتایج در استفاده تلفیقی و همزمان از چند روش درمانی حاصل می شود.

شیوه جوان سازی پوست به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

محصولات موضعی:

محصولات موضعی تجویز شده برای پیشگیری علایم افزایش سن مانند خطوط ریز و چروک های ظاهری استفاده می شوند. محصولات موضعی یکی از روش های جلوگیری از ایجاد چین و چروک است و می تواند ضرورت تکرار شیوه ها را کاهش دهد و یا زمان بین آنها را افزایش داده ولی پر واضح است کرم ها و محصولات موضعی توان زیادی در درمان پیری پوست ندارند.

پرکننده ها، ژل ها و آمپول بوتاکس (Fillers & Botulinum toxin Rejuvenation):

پرکننده های بافت نرم برای پر کردن شیار ها و گودال های روی صورت به کار می رود و باعث کاهش چروک ها می شود و به پوست ظاهر جوان تر و نرم تری می بخشد. آنها همچنین در فرم دادن قسمت های خاصی از صورت مانند اطراف لب ها و دهان موثر هستند و اسکار ها و تو رفتگی ها را از بین می برند. می توان از آنها برای شکل دادن به لبها و گونه ها استفاده نمود.

مواد پرکننده مانند کلاژن ،چربی های خود بدن (چربی از یک قسمت بدن بیمار گرفته می شود و به بخش دیگری تزریق می شود) hyaluronic acid، hydroxyapatite، polymethylmethacrylate(PMMA) ،  purified collagen gel، poly-L-lactic acid، و polymer implants. بهترین پرکننده ها از لحاظ سهولت در مصرف و کمترین عوارض ژل هیالورونیک      (Restylane و Teocyal) می باشد.

تزریق بوتولینیوم توکسین نوع A خطوط و چروک های صورت را کاهش میدهد .یک روش مطمئن و موثر که شامل تزریق مقادیر کمی به ماهیچه خاص برای فلج کردن آنها تا خطوط نازک و چروک ها را کاهش دهد. جوانسازی بوتولینیوم برای درمان خطوط عمودی بین ابرو ها ، خطوط پیشانی و چروک های پنجه کلاغی اطراف چشم استفاده می شود. این فرایند برای کاهش چروک های قابل مشاهده در روی گردن و اطراف دهان نیز می تواند به کار رود.

Dermabrasion & Microdermabrasion:

خراشیدگی سطح پوست یک شیوه بازسازی است که در آن دستگاه های خراش دهنده به طور مکانیکی پوست را سمباده میکشد تا لایه بیرونی پوست را بردارند و پوست درمان شده را هموار کند تا پوست ظاهر جوان تری داشته باشد.این تکنیک برای درمان جای زخم ،رنگ زدایی و آسیب های حاصل از نور آفتاب به کار می رود. نتایج آن هم در صورت تکرار تا حدودی موثر می باشد.

خراشیدگی میکرودرم از ذرات کوچک و یا از نوک تیز الماس برای برداشتن لایه بیرونی پوست (اپیدرم) استفاده می کند و باعث ایجاد پوست جدید می شود. این درمان غیر هجومی منجر به هیچ درد یا ناراحتی نمی شود و نیاز مند هیچ داروی بیهوشی یا موضعی نیست ،همچنین نیاز به بهبودی و استراحت ندارد. درمان های متعدد به فاصله دو تا سه هفته مورد نیاز است.

لایه برداری شیمیایی (Peeling):

لایه برداری شیمیایی برای درمان چروک های اطراف چشم و لبها، رنگ زدایی پوست، علائم افزایش سن، بافت پوستی تیره و جای جوش ها از طریق شیمیایی برای برداشتن لایه های خارجی پوست و تحریک رشد پوستی جدیدتر استفاده می شود. پوست جدید نرم تر است ،چروک کمتر و رنگ بهتری دارد. لایه برداری شیمیایی، قرمزی و پوست ریزی شبیه به آفتاب سوختگی دارد که به طور معمول چند روز تا چند هفته بسته به شدت و عمق پوست ریزی باقی می ماند.

درمان های جوان سازی پوست:

حداقل میزان سن و آسیب پوستی:

• داروهای موضعی مانند AHA و Tretinoin

• لایه برداری شیمیایی سطحی

• پرکننده ها مانند چربی، تزریق بوتاکس( botulinum toxin ) و ژل ها (Restylane و Teocyal)

•لیزر های non-ablative مانند PDL

• لیزر Ablative مانند co₂

• لیزرهای فرکشنال مانند co₂ و Affirm

• خراشیدگی میکرودرمی (Microdermabrasion)

• تکنولوژیLED

• تکنولوژی IPL

• تکنولوژی RF و Fractional R.F

• تکنولوژی پلاسما

جوان سازی پوست از طریق لیزر و امواج نوری، لیزر های بازسازی کننده :IPL&LED

جوان سازی پوست از طریق لیزر می تواند برخی از اسکار ها، لک های پوستی و رگهای خونی برجسته را درمان کند. همچنین خطوط ونقص های روی گردن را درمان می کند و پوست های چروکیده را محکم می کند. درمان لیزری برای از بین بردن چروک ها ،اسکار های عمیق تر و درمان ضایعات اولیه ای که منجر به سرطان های پوستی میشود به کار می رود. باز سازی لیزری و سیستم های R.F جایگزین مناسبی برای کشیدن پوست صورت می باشد. برای سفت کردن پوست های شل و کم شدن چین و چروک های پوست لیزرهای تهاجمی موثرترند. امروزه ، لیزر های بسیار متنوعی برای جوان سازی پوست استفاده می شوند که شامل:

لیزرهای تهاجمی co₂laser : Ablative laser

این لیزر ها معمولا حجم به خصوصی از پوست را بر می دارند و محکم شدن پوست و بهبودی در بافت و کلاژن سازی در پوست را تحریک می کنند. لیزر های سنتی co₂ وerbium برای پوست های خیلی چروکیده و مسن که توسط نور آفتاب آسیب دیده به کار می روند. آخرین نوع لیزر ablative ،Fractional است، جایی که هزاران ستون ریز بر روی سطح پوست به وجود می آورد که توسط پوست عادی احاطه می شود. این ستون های بافتی هستند که پس از چند روز بهبودی پیدا کرده، ولی جوانسازی و ساختن کلاژن جدید طی چند ماه همچنان ادامه می یابد. تولیدکنندگان، لیزر فراکشنال co₂ و لیزرerbium YAG را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند. هر دوی این لیزر ها نتایج بسیار خوبی را با بهبود سریع و عوارض بسیار اندک در مقایسه با لیزر های بازسازی کننده سنتی بر جای می گذارند.

لیزرهای غیر تهاجمی (non-ablative laser)

این لیزرها زیرلایه پوست سطحی برای تحریک رشد کلاژن و محکم کردن پوست زیرین برای از بین بردن خطوط ریز با حداقل زمان بهبودی عمل می کنند ولی این لیزرها هر چقدر که ایمن بوده و عوارض کمتری دارند، نتایج درمانی آنها در جوان سازی پوست کمتر از لیزرهای تهاجمی می باشد.

جوان سازی و لیزرهای Fractional:

لیزرهای فرکشنال با تابش به قسمت هایی از پوست که به صورت ستون های مجزا از هم رخ می دهد در حقیقت پوست را نه به صورت کامل بلکه قسمت های مجزا از هم را مورد تاثیر قرار دهد. این لیزرها می تواند هم از انواع تهاجمی مثل co₂ و هم از انواع غیر تهاجمی مثل Affirm باشد. این لیزرها به خاطر داشتن عوارض کمتر زمان بازگشت به کار بیمار را به حداقل می رساند.

امواج نوری شدید(IPL):

از امواج نوری با طیف گسترده استفاده می کند و طول موج های مضر ناخواسته را فیلتر می کند. برای درمان ضایعات عروقی ،بهبود بافت و رنگ پوست و کاهش اندازه منافذ به کار می رود.

دستگاه ساطع کننده نور(LED):

برای درمان لک های پوست و چروک های ریز به کار می رود.

تکنولوژی پلاسما:

به بهبود خطوط ریز ،محکم شدن پوست و تجمع رنگ دانه ها در بافت ها کمک می کند.

تکنولوژی امواج رادیویی(R.F):

این تکنولوژی غیر هجومی جدید باعث انقباض و محکم شدن پوست می شود که باعث کشیدگی پوست صورت، ابرو و پیشانی و گونه ها و افزایش کلاژن و جوان سازی پوست بدون جراحی و از کار افتادگی شخص انجام می شود. در تکنولوژی جدیدتر فرکشنال R.Fاین امواج از طریق سوزن هایی در عمق پوست وارد شده و اعمال اثر می نماید.

درمان فتودینامیک (PDT):

برای درمان پوست های آسیب دیده از طریق نور خورشید استفاده می شود.این فرایند شامل داروهای موضعی و  ALA 5.aminolevulinic acid  است. داروها برای مدتی بر روی پوست گذاشته می شوند .سپس آن ناحیه با اشعه آبی،IPL یا رنگینه های پالسی یا لیزرKTP در مان می شود. روند می تواند به طور موثر برای درمان سرطان های پوستی و یا تغییرات اولیه پوستی که منجر به سرطان پوست می شود را درمان کند.

برداشتن از طریق جراحی (Surgical Exicion):

فرایند های بسیار زیادی برای برداشتن خال ها ،جای جوش ها و رشد پوستی خوش خیم که با افزایش سن شکل می گیرند، وجود دارد.اگر جراحی مناسب باشد ،متخصص پوست می تواند توضیح دهد که فرایند چگونه انجام می شود و خطرات و فواید فرایند انتخاب شده را توضیح می دهد. انواع دیگر از جراحی ها مثل آزاد سازی زیر پوست (Subcision) و انجام عمل پانچ برای جای آکنه و آبله مرغان نتایج درمانی بسیار خوبی دارند.

لیپوساکشن (Tumescent Liposuction ):

Tumescent Liposuction ،کشیدن چربی است که توسط یک متخصص پوست اختراع شد. این شیوه جراحی تهاجمی برای برداشتن چربی های ناخواسته به کار می رود. زمانی که بر روی صورت استفاده می شود می تواند افتادگی فک و غبغب را از بین ببرد و شکل و فرم صورت، گردن را بهبود بخشد و صورت های مسن را جوانتر کند. این فرایند می تواند در مطب متخصص پوست با استفاده از بی حس کننده های موضعی اجرا شود.

Lipofilling (تزریق چربی) :

چربی برداشته شده از ناحیه شکم و پهلو و ران ها می تواند برای پر کردن و حجم دادن به نواحی گود رفته صورت و گونه ها به کار می رود. مزایای استفاده از چربی خود شخص به عنوان پر کننده عیوب صورت بسیار زیاد می باشد. مهمترین نکته آن است که به علت تزریق بافت خود شخص به هیچ عنوان حساسیت و آلرژی در محل تزریق در کوتاه مدت و دراز مدت وجود ندارد. امکان عفونت و حرکت کردن نیز محتمل نیست، در صورت وجود جراح پوست این روش برای حجم دادن به نواحی مختلف صورت به ژل ها می تواند ارجح باشد.

درمان گردن و فک:

گروه بسیار زیادی از فرایند های جوان سازی صورت برای بهبود مناطق گردن و فک مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به پیچیدگی شرایط،گزینه های درمان ممکن است شامل ترکیبی از تکنیک های مختلف مانند لایه برداری شیمیایی، تزریق بوتاکس، botulinum rejuvenation ، لیزر درمانی رادیو فرکوئنسی R.F ، Tumescent liposuction و کشیدن پوست گردن باشد.

مطالب مشابه

?>