• چهار شنبه , 29 می 2019
تینئا ورسیکالر (کچلی رنگارنگ)

تینئا ورسیکالر (کچلی رنگارنگ)

تینئا ورسیکالر (کچلی رنگارنگ):این بیماری بعلت یک نوع قارچ بی آزار پوست رخ می دهد که در بعضی شرایط به نوع بیماریزا تبدیل شده وایجاد لکه های پوستی می کند.

نوع بیماریزای این قارچ را مالاسزیا فورفور می گویند. این بیماری درگردن ، بازوها و ساعدها ، زیربغل ها وتنه به شکل لکه های کوچک یا بزرگ ، پررنگتر ویا کمرنگتر از پوست رخ می دهد که ممکن است روی آنها پوسته ریزی ظریفی بصورت آردی نیز رخ دهد .گاهی این لکه هاسطح وسیعی از پوست تنه را درگیر می کند به شکلی که نمی توان پوست سالم را از پوست مبتلا افتراق داد. این لکه ها معمولاً خارش ندارند و با حمام رفتن رنگ آنها کمترشده و گاهی به سختی دیده می شود.

اگر پوست آفتاب خورده و برنزه باشد این لکه ها کمرنگتر از پوست بروز می کند و در صورتی که پوست برنزه وآفتاب خورده نباشد ، لکه ها پر رنگتر از پوست ایجاد می شود. علت این بیماری و تبدیل نوع غیر بیماریزای قارچ به نوع بیماریزا خیلی مشخص نیست اما عواملی می تواند باعث تسهیل آن شود که عبارتند از رطوبت و تعریق پوست، چاقی، استفاده از قرصهای ضد بارداری، حاملگی، وراثت، سوء تغذیه و …. اما گاهی هیچکدام از این زمینه ها نیز وجود ندارد.

این بیماری (اگر بتوان نام آن را بیماری نهاد) را می توان با شامپوها و یا لوسیونهای ضد قارچ درمان نمود . اما معمولاً عود کننده بوده و ممکن است هرسال یکی دوبار فرد را مبتلا کند. این حالت درجوانان و افراد میانسال شایعتر از کودکان و افراد مسن می باشد . در کودکان این حالت می تواند کناره های صورت رانیز گرفتار کند و با لکه های کمرنگی که ایجاد می کند والدین را نگران سازد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

?>
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: