• پنج شنبه , ۳ تیر ۱۴۰۰
تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل : واد پرکننده یا اصطلاحاً “فیلرها” برای اصلاح فرورفتگی ها و ناهمواری های پوست صورت سابقه ای بیش از ۲۰ ساله دارد و از سال ۱۹۸۱ موسسه دارو وغذای آمریکا (FDA) تزریق کلاژن را به عنوان روشی برای ترمیم این حالات مورد پذیرش قرار داد.

در سال های اولیه از کلاژن با منشاء سلول های گاو به عنوان فیلر استفاده می شد که نام های تجاری Zyderm I،  Zyderm II وZyplast نام فرآورده هائی بودند که در این ارتباط به کار می رفتند. این مواد پایداری بین ۳ تا ۶ ماه داشتند. تدریجاً عوارضی در اثر تزریق این مواد به وجود آمدند که درست بودن مصرف این مواد را زیر سئوال بردند. از مهم ترین این عوارض می توان به واکنش های ازدیاد حساسیت یا آلرژیک اشاره کرد.

 این واکنش های حساسیتی چنان جدی و شایع شدند که تولیدکنندگان این نوع فرآورده ها مجبور شدند به مصرف کنندگان توصیه کنند که دو هفته قبل از مصرف این فرآورده ها تست پوستی برای بررسی احتمال ایجاد آلرژی انجام دهند. همچنین عوارض دیگری در اثر مصرف این مواد بروز کردند که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: ایجاد دانه هائی تسبیحی شکل در محل تزریق، ایجاد آبسه های غیرچرکی (یا اصطلاحاً آبسه ی استریل) در محل تزریق، سیاه شدن پوست و از دست دادن بینائی در اثر تزریق اشتباه ماده به داخل رگ های بدن یا رگ های کناره ی چشم، باز فعال شدن عفونت هرپس سیمپلکس(تبخال)، بثورات پوستی آکنه ای شکل، عدم تقارن مناطق تحت درمان و همچنین برخی محققین نیز احتمال ایجاد بیماری های خود-ایمنی را در اثر تزریق کلاژن مطرح کرده اند که هنوز این موضوع اثبات نشده است.

با در نظر گرفتن عوارض بالقوه ی کلاژن محققین حوزه ی زیبائی به دنبال   ماده ای بودند که هم پایداری بیشتری داشته و هم عوارض جانبی کمتری داشته باشد. نتیجه ی این بررسی و تحقیق اختراع فیلرهای جدیدی بود که امرزه به فراوانی توسط پزشکان برای پرکردن ناهمواری های پوستی، ترمیم چین و چروک ها، افزایش حجم گونه ها و لب ها و موارد دیگر به کار می روند. ترکیبات حاوی اسید هیالورونیک پایداری ۶ تا ۹ ماهه و فرآورده های حاوی کربوکسی متیل سلولز و پلی اتیلن اکساید پایداری ۴ تا ۹ ماهه دارند و جزو فیلرهای ناپایدار یا موقت محسوب می شوند. فرآورده های پلی- ال- اسید لاکتیک ۱تا ۳ سال و  محصولات دارای هیدروکسی آپاتیت کلسیم ۲ تا ۵ سال ماندگاری داشته و تحت عنوان فیلرهای نیمه پایدار شناخته می شوند. نوعی فیلر که از دانه های بسیار ریز پلی متیل متاکریلات معلق شده در کلاژن گاوی ساخته شده است، فیلرهای حاوی ماده ای موسوم به پلی آکریلامید و همچنین فیلرهای حاوی سیلیکون جزو فیلرهای دائمی محسوب می شوند و برخلاف انواع قبل همیشه زیر پوست باقی می مانند.

شایان ذکر است که بدلیل احتمال تجمع، گلوله گلوله شدن و جابجا شدن فیلرهای دائمی و احتمال بروز نوعی بیماری پوستی در اثر سیلیکون،  امروزه اکثر متخصصین تمایلی به استفاده از این ترکیبات را ندارند و از ترکیبات ناپایدار یا نیمه پایدار استفاده می کنند. از این بین اسید هیالورونیک که اصطلاحاً تحت عنوان کلی “ژل” شناخته می شود، به دلایل زیر بیشترین محبوبیت و کاربرد را در سطح جهان دارد: اسید هیالورونیک با همه ی گونه ها و تیپ های پوستی (از نظر رنگ پوست)  تطابق دارد، ایجاد حساسیت نسبت به آن تقریباًغیرممکن است، نیاز به تست پوستی ندارد، می توان آن را در دمای اتاق نگهداری کرد، پایداری نسبتاً طولانی (تا ۹ ماه) دارد، قابلیت تجزیه شدن بیولوژیک را دارد و تدریجاً از بین می رود و ضریب ایمن بودن آن نیز بالا است. احتمال بروز عوارض جانبی در اثر تزریق اسید هیالورونیک کمتر از ۲% است ولی کبودی گذرا در محل تزریق، درد در حین و پس از تزریق، سرخی و تورم گذرای محل تزریق و در نهایت عدم تقارن نواحی تزریق شده جزو عوارض احتمالی این نوع فیلر ذکر شده اند.

البته باید گفت تجربه و دقت پزشک نقش اساسی و غیرقابل انکاری در پیشگیری و عدم ایجاد این عوارض دارد و به همین دلیل تزریق “ژل” حتماً باید توسط پزشک متخصص و دوره دیده و آشنا به نوع و موارد کاربرد این تکنیک انجام شود تا از بروز هر مشکلی جلوگیری گردد. نکته ی قابل ذکر دیگر در مورد “ژل اسید هیالورونیک” این است که این نوع فیلر را می توان با مانورهای بخصوص شکل داد و در طول خط یا چین موردنظر منتشر ساخت و در صورت عدم رضایت بیمار از شکل جدید یا حجم داروی تزریق شده، می توان با داروی دیگری آن را از بین برد یا از حجم آن کاست و یا برعکس بر حجم آن افزود. با در نظر گرفتن توضیحات فوق می توان به این نتیجه رسید که در صورت تجویز صحیح و به جای فیلر تزریقی و به کاربردن آن با تکنیک مناسب، این درمان جزو موفق ترین و کم عارضه ترین درمان های چین و چروک پوست و ناهمواری های بجا مانده از ضایعات پوستی قبلی و مقابله با علائم پیری محسوب می شود و جایگاه ویژه ای در حوزه ی پوست و زیبائی دارد.

مطالب مشابه

?>