• شنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۹
تاتو کف سر

تاتو کف سر

تاتو کف سر :تاتوی (micropigmentation) پوست سر (SMP) یک تکنیک تاتو است که رنگدانه های تاتو به صورت الگوی نقطه ای برای ایجاد ظاهری از موی تراشیده شده روی پوست سر قرار داده می شوند.

وقتی این کار به صورت صحیح انجام شود، یک بیننده
نمی تواند تفاوت بین یک سر تراشیده شده و یک سر تاتو شده را بیان کند. بسیاری از بیماران مبتلا به آلوپسی توتالیس با روش SMP درمان شده اند.
در همایش ISHRS در آلاسکا، همه ی پزشکان این فرصت را داشتند که یک بیمار مبتلا به آلوپسی توتالیس را ببیند و هیچ کدام از آن ها گزارش نکرده اند که توانسته اند بگویند این یک تاتو بوده است. به طور واضح این هنر درست مانند یک پروسه ی فنی است.
تاتوهای SMP به صورت مادام العمر روی سر باقی می مانند، هرچند بسیاری از آن ها کمرنگ می شوند و نیاز به بازسازی دارند. بسیاری از بیماران بازسازی را انجام نمی دهند اما برخی دیگر می خواهند که کمرنگی به وجود آمده در طول زمان از بین برود.
به بیمارانی که SMP انجام داده اند توصیه می شود که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند و اگر مجبور هستند در نور مستقیم خورشید کار کنند از یک کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنند. استفاده از یک کلاه برای جلوگیری از تابش گسترده ی نور خورشید بهترین راه حل است. اگر بیمار به طور مداوم در معرض تابش نور خورشید بدون محافظ قرار بگیرد، رنگ تاتو ممکن است به آبی یا سبز کمرنگ تبدیل شود.
کاندیداهای خوب متعددی برای SMP وجود دارد. مردانی که می خواهند موی سرشان را بتراشند و الگوی کچلی شان به صورت سری با موی کامل که تراشیده شده است به نظر می آید. بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های خوددرمان نیز کاندیداهای
ایده آلی هستند چرا که آنها نمی توانند پیوند مو انجام دهند. (مانند آلوپسی آره آتا، آلوپسی توتالیس)
همچنین بیمارانی نیز هستند که نمی خواهند پیوند انجام دهند یا مانند افرادی که مناطق اهداکننده ی کمی دارند کاندیداهای خوبی نیستند یا روند پیوند مو که هرگز به پایان نرسیده است یا بنا به دلایل متعددی غیر قابل پایان است.
SMP در بهبود زخم های ناشی از پیوند های قبلی و برای درمان نوع قدیمی “پلاگ” بسیار موثر است. زنانی با موی نازک کاندیداهای فوق العاده ای برای این روش هستند.
برای بسیاری از افراد راه کار تاتو کردن روی پوست سر غریب و ناشناخته است. اغلب بیماران زمانی که نتیجه را می بینند درک بهتری از نتیجه ی این روش دارند. از این رو زمان مشاوره طولانی تر است چرا که این روش راه حل اصلی مشکل کچلی این افراد نیست.
اجرای روش SMP روی یک سر کامل می تواند طی ۲۰ تا ۲۵ ساعت کار سنگین در سه جلسه یا بیشتر انجام شود. درمان زخم ها در نیمی از سر معمولا ۱۰ تا ۱۳ ساعت زمان می برد. برای به حداقل رساندن درد در حین انجام این روش، از بیهوشی زیلوکین استفاده می شود.
روش های SMP همه روزه انجام می شود و محبوبیتش در حال افزایش است. برخی پزشکان گزارش داده اند که بیماران روش SMP را بیشتر از پیوند مو انجام می دهند.

مطالب مشابه

?>