• شنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۹
بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس :سم بوتولیوم (بوتاکس، اونا بوتونیلیوم توکسین نوع A) ماده ای است که بیش از یک قرن است شناخته شده و بیش از ۵۰ سال است که از آن برای اهداف پزشکی استفاده می شود.

استفاده های اولیه از آن برای تنبلی چشم (انحراف چشم یا استرابیسم)، بلفارواسپاسم (ناتوانی در حرکت دادن پلک به شیوه هایی خاص) و کجی گردن (دیستونی گردن) بود.

در سال ۲۰۰۲، استفاده از بوتاکس برای بهبود و شل کردن خطوط اخم روی پیشانی در ناحیه (گلابلا) بین چشم ها به اثبات رسید و بنابر تخمین های بدست آمده از اطلاعات تهیه شده توسط شرکت آلرگان از آن زمان به بعد برای بیش از ۱۱ میلیون بیمار به صورت موفقیت آمیز استفاده شده است. در سال ۲۰۰۴، استفاده از بوتاکس برای درمان عرق کردن (تعریق بیش از اندازه) و در سال ۲۰۱۰، استفاده از آن برای درمان میگرن به اثبات رسید.

یک تصور عمومی غلط این است که بوتاکس در واقع عضلات صورت را فلج می کند. اگرچه با تزریق ژل و بوتاکس چنین چیزی می تواند اتفاق بیفتد ولی بیشتر پزشکان تلاش می کنند درست مقداری را تزریق کنند که به بیمار اجازه می دهد فعالیت محدودی (در آن ناحیه) داشته باشد نه آن مقدار خیلی زیادی که اجازه دهد در آن ناحیه فعالیت بیش از حد داشته باشند.

بیماران باید بدانند که بوتاکس برای جلوگیری از  نشان دادن حالات و عواطف آن ها استفاده نمی شود بلکه استفاده می شود تا به آسانی جلوی اخم کردن و حالات زشت و پر چین و چروک چهره آن ها را که به عادت ناخواسته تبدیل شده اند بگیرد. هنگامی که تزریق بوتاکس به درستی صورت بگیرد، بیشتر افراد به جز جراحان زیبایی آموزش دیده متوجه نخواهند شد که عمل تزریق بوتاکس انجام شده بلکه به سادگی فکر می کنند که بیمار آرام تر و شادتر به نظر می رسد.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

سن مناسب برای تزریق بوتاکس زمانی است که اولین چین و چروک های پوست در آینه مشاهده می شود! تزریق بوتاکس می تواند بهترین نتایج را برای درمان چین و چروک های دینامیک یا فعال پوست داشته باشد. برای مثال در این رابطه می توان از چین و چروک های ایجاد شده بر روی صورت در هنگام نشان دادن احساس یا بروز حالت های رفتاری مثل خندیدن و گریه کردن نام برد. در حقیقت این نوع چین و چروک های صورت در سایر مواقع قابل مشاهده نیستند. معمولاً محو شدن چین و چروک های روی پوست صورت با گذشته ۳۰ ثانیه از پایان درمان شروع می شوند.

تزریق پرکننده گونه

هنگامی که جوان تر هستیم، گونه ها شکل برجسته زیبایی دارند. پر بودن آن ها باعث انعکاس نور از همه جهات می شود که این چیزی است که امیدواریم با تزریق پر کننده های گونه آن را دوباره بدست آوریم. پرکننده ها هم می توانند نواحی صاف گونه یا حتی گودافتادگی های زیر گونه ها را که به خاطر گونه های تورفته ظاهر بدی به انسان می دهند را درمان کنند. پر کردن این نواحی نرمی و جوانی ایی را بدست می دهد که اگر عمل به درستی انجام شده باشد کاملا طبیعی به نظر می رسد.

هنگامی که پرکننده های ژل مانند در خطوط ناشی از بالا رفتن سن، چین و چروک ها و گودافتادگی ها (مانند خطوط خنده و خطوط ناشی از سیگار کشیدن) قرار بگیرند مانع از به آسانی تا خوردن پوست می شوند و از شما در مقابل پیری زیاد و از دست دادن کلاژن بیشتر در این نواحی محافظت می کنند.

هنگامی که از پرکننده های پوستی برای پر کردن و بهبود ویژگی های صورت مثلا در لب ها، گونه ها، چانه و بینی و جاهایی که حجم آن ها از دست رفته استفاده می شود نه تنها این پرکننده ها نقش بهبود دهنده آرایشی را ایفا می کنند بلکه با عمل کردن مانند یک پد زیرسازی جلوی عمیق تر شدن تاخوردگی ها و چین و چروک ها را می گیرند؛ به علاوه ممکن است باعث تحریک رشد کلاژن در زیر چین و چروک ها شوند.

تزریق چربی به گونه ها یک عمل جزیی است که در آن سلول های چربی از بدن (معمولا از نواحی شکم یا باسن) گرفته می شوند و دوباره در گونه ها قرار داده می شوند. انتظار می رود مقداری از چربی تزریق شده دوباره جذب شود درحالی که مابقی به صورت تقریبا پایدار باقی بماند.این عمل می تواند در مطب و با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود.

بعد از آن بیشتر بیماران تنها مقدار کمی تورم خواهند داشت. هر کس به گونه ای متفاوت واکنش نشان می دهد ولی بیشتر تورم ظرف یک هفته یا کمی بیشتر و کمتر فروکش می کند و “نتایج نهایی” ظرف ۱ تا ۲ ماه خود را نشان می دهند. بیشتر بیماران پیوند بافت چربی به گونه ها ظرف چند روز به راحتی به سر کار باز می گردند.

مطالب مشابه

۴ دیدگاه

 1. الهام
  ۱۳۹۵-۰۵-۰۴ در ۱۰:۲۲ ق٫ظ - پاسخ

  بوتاکس چیست؟

  • admin
   ۱۳۹۵-۰۵-۰۴ در ۱۰:۳۵ ق٫ظ - پاسخ

   بوتاکس سم بوتولیوم (بوتاکس، اونا بوتونیلیوم توکسین نوع A) ماده ای است که بیش از یک قرن است شناخته شده و بیش از ۵۰ سال است که از آن برای اهداف پزشکی استفاده می شود.

 2. الهام
  ۱۳۹۵-۰۵-۰۴ در ۱۰:۲۳ ق٫ظ - پاسخ

  موارد مصرف بوتاکس چیست؟

  • admin
   ۱۳۹۵-۰۵-۰۴ در ۱۰:۴۹ ق٫ظ - پاسخ

   رفع چین و چرو کهای حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن .
   بالا بردن ابروها
   بالا بردن گوشه لب ها
   کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
   بالا بردن نوک بینی

?>